fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Obrońcy życia i rekonstruktorzy na ulicach. Będą korki w centrum

Ubiegłoroczny XI Katyński Marsz Cieni. Dziś ulicami stolicy przejdzie kolejny.
Wikipedia
Dwa marsze odbędą się w niedzielę w centrum stolicy, dlatego wprowadzone zostaną zmiany w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Warszawie.

Na dziś zaplanowano Marsz Świętości Życia oraz Katyński Marsz Cieni dlatego kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami w mieście i objazdami.

W samo południe odbędzie się Marsz Świętości Życia. Wyruszy sprzed Kolumny Zygmunta. Poprzedzą go msze święte o godz. 11 w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, a w katedrze św. Floriana na Pradze pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

Marszowi towarzyszyć będzie hasło „Tato to ja!". Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę ojca w przyjęciu dziecka oraz w jego wychowaniu.

- Do współtworzenia marszu Świętości Życia zaprosiliśmy ojców, także tych skupionych w różnych stowarzyszeniach i wspólnotach. Będą wśród nich m.in. przedstawiciele takich inicjatyw jak Tato.net, Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II czy Przymierze Wojowników – poinformowała podczas briefingu Beata Chojnacka z duszpasterstwa rodzin archidiecezji warszawskiej. Zanim marsz wyruszy sprzed Kolumny Zygmunta ojcowie podzielą się swoim doświadczeniem z warszawiakami oczekującymi na rozpoczęcie marszu.

Znakiem rozpoznawczym marszu jest też akcja „Pielucha dla Malucha", w ramach której mieszkańcy Warszawy będą zbierać artykuły dla niemowląt, które zostaną przekazane do prowadzonego przez archidiecezję warszawską Domu Samotnej Matki w Chyliczkach jak również do podobnej placówki prowadzonej przez warszawsko-praską Caritas w Zielonce.

Część uczestników marszu zgromadzi się przed katedrą św. Floriana na Pradze-Północ, a następnie przemaszeruje mostem Śląsko-Dąbrowskim, al. Solidarności na pl. Zamkowy. Grupa z Pragi połączy się na pl. Zamkowym z uczestnikami marszu, którzy przyjdą tam z archikatedry św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska). Następnie razem, Krakowskim Przedmieściem, przejdą do kościoła św. Krzyża.

W związku z możliwymi utrudnieniami podczas pierwszej części przemarszu autobusy linii: 160, 190, 527 oraz tramwaje: 4, 13, 20, 23 26 zostaną skierowane na trasy objazdowe przez most Gdański. W czasie, gdy uczestnicy, będą poruszali się Krakowskim Przedmieściem – jak podaje stołeczny ratusz - na objazdy mogą zostać skierowane autobusy linii: 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

Z kolei w godz. 15 -18 odbędzie się XII Katyński Marsz Cieni. Weźmie w nim udział 400 rekonstruktorów z całej Polski.

Marsz poprzedzi msza św., która odprawiona zostanie o godz. 12.00, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.

– Ten marsz ma pokazać, że nasze milczenie podczas drogi warszawskimi ulicami jest symbolicznym krzykiem o ich pamięć. Jesteśmy ich cieniami, w jakimś sensie niesiemy w sobie ich pamięć. Ci oficerowie mieli swoje imiona i nazwiska, historię swojego życia, która została krwawo przerwana, ponieważ byli Polakami. Choć zostali zamordowani w 1940 r., to prawda o tej zagładzie przestała być oficjalnie zakłamywana dopiero po 1989 r. Dzięki kilkuset rekonstruktorom, w sercu Warszawy, oficerowie z Katynia będą symbolicznie wśród nas. Zapraszam, aby przejść tę drogę wspólnie z nami – mówi Jarosław Wróblewski, komendant marszu.

Katyński Marsz Cieni jest hołdem dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wśród zamordowanych w lesie katyńskim żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej czy Straży Więziennej byli też lekarze, duchowni, urzędnicy, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, kolejarze, literaci.

Uczestnicy tego marszu spotkają się przed Muzeum Wojska Polskiego o godz. 15 i przejdą trasą: Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przemieście, pl. Zamkowy, Rynek Starego Miasta, Nowomiejska, Długa, Bonifraterska, Muranowska przed pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

W czasie przemarszu autobusy linii: 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 227, 503, 518 zmienią swoje trasy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA