fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Awaria w "Czajce". MPWiK pyta prokuraturę, czy to nie był sabotaż

Fotorzepa, Radek Pasterski
Stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło w prokuraturze zawiadomienie dotyczące awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka". Spółka chce, by sprawdzono, czy do zdarzenia nie doszło w wyniku przestępstwa - podało RMF FM.

Do pierwszej awarii rurociągu doszło przed rokiem, do kolejnej - w sobotę. Tak jak w 2019 r., tak i teraz trwa awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Pierwotnie do rzeki spływało 3 tys. litrów na sekundę, później 8 tys. Następnie zrzut wzrósł z 15 tys. litrów na sekundę w niedzielę do 20 tys. w poniedziałek.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca mówił, że jeśli doszło do rozszczelnienia osnowy tunelu, rurociąg nie będzie się już nadawał do użytku.

Dowiedz się więcej:
Wody Polskie po kolejnej awarii Czajki: Rurociąg za 700 mln zł może być do wyrzucenia

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do rządu o umożliwienie wykorzystania mostu pontonowego do transportu ścieków. Sprawą we wtorek zajmuje się sztab kryzysowy.

Jak podało RMF FM, MPWiK złożyło w sprawie awarii zawiadomienie do prokuratury. W cytowanym przez stację piśmie do prokuratury Praga-Warszawa czytamy, że 28 sierpnia zakończył się przegląd eksploatacyjny układu przesyłowego, przeprowadzony przez specjalistów (w tym naukowców z Politechniki Warszawskiej) przy udziale wykonawcy oraz pracowników spółki. Przegląd potwierdził szczelność rurociągów.

W związku z tym, brzmi tekst, rozszczelnienie z 29 sierpnia jest "w najwyższy stopniu podejrzane".

"W świetle powyższych faktów i doświadczenia życiowego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jedną z możliwości, która mogła doprowadzić do awarii jest sabotaż lub inne działanie o charakterze terrorystycznym. W związku z powyższym wnosimy o natychmiastowe rozpoczęcie czynności wyjaśniających zdarzenie, zmierzające do zweryfikowania, czy do powyższej awarii nie doszło w wyniku przestępstwa" - brzmi fragment zawiadomienia.

Złożenie zawiadomienia potwierdziła RMF FM rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

Dowiedz się więcej:
Minister: Kierujemy sprawę awarii w "Czajce" do prokuratury

We wtorek o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w związku z awarią kolektora poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA