W sieci opinii

APEC i nowy strategiczny sojusz Wietnamu w ważnym momencie dla Azji

Fotorzepa
Wietnam zacieśnia współpracę z Filipinami i decyduje się na sojusz o charakterze strategicznym.

Sytuacja na morzu Południowochińskim wciąż budzi powody do obaw. Pojawiają się jednak iskierka nadziei, że być może na chińskiej drodze do bezpodstawnych roszczeń terytorialnych pojawia się kolejni przeciwnicy. Indonezja oraz Malezja artykułują swój sprzeciw i apelują o niezwłoczne rozpatrzenie kwestii przynależności wysp Spratly i Paracelskich w międzynarodowym trybunale.

To znakomita wiadomość dla Wietnamu i Filipin. Oba kraje od miesięcy zabiegają o zakończenie chińskich praktyk związanych z rozbudowywaniem terenu sztucznych wysp na spornym morzu. Ostatnio sprawa trafiła do sądu w Hadze, można mieć pewność, że postępowanie potrwa dużo czasu. Ponieważ trudna sytuacja w Azji Południowowschodniej wymaga zacieśniania dotychczasowych sojuszy, Wietnam podniósł rangę współpracy z Filipinami do poziomu partnerstwa strategicznego.

Przywódcy obu państw, prezydent Wietnamu Truong Tan Sang oraz Filipin Benigno Aquino III podpisali traktat 17 listopada w przededniu rozpoczynającego się w Manili szczytu APEC. To 23. spotkanie liderów krajów Azji i Pacyfiku ma przebiegać pod hasłem "Zintegrowane gospodarki kluczem do lepszego świata". Zacieśnianie współpracy między Wietnamem a Filipinami liczy się tym bardziej, ponieważ to właśnie te kraje w największym stopniu dotyka chińska strategia odnośnie morza Południowochińskiego.

Wietnam przygotowuje się także do przewodniczenia szczytu wyznaczonego na 2017 rok. Przez najbliższe dwa lata sytuacja w regionie może jednak ulec drastyczne zmianie, niestety na niekorzyść ze względu na stanowisko Pekinu. Dla Hanoi oraz Manili powstrzymanie Państwa Środka pozostaje sprawą wagi najwyższej. Zarówno z jednej jak i z drugiej strony pod adresem Pekinu płynęła ostra krytyka roszczeń terytorialnych. Propozycja strategicznego partnerstwa pojawiła się już w ubiegłym roku, krótko po tym, gdy dała o sobie znać chińska platforma wiertnicza poruszająca się nielegalnie po wietnamskich wodach. Wówczas szef filipińskiego MSZ, Albert del Rosario twierdził, że przymierze pomoże usprawnić bezpieczeństwo regionu oraz możliwości operacyjne pod względem działań ratunkowych.

Podczas niedawnej wizyty w Hanoi prezydent Chin w dość enigmatyczny sposób podkreślał, że jego kraj dołoży wszelkich starań, by w odpowiedni sposób kontrolować różnice w sposobie rozumienia kwestii morskich między oboma krajami.

Dotychczas Filipiny nawiązały strategiczne partnerstwo jedynie z Japonią oraz USA. Dla Wietnamu partnerów o tak wysokim znaczeniu jest więcej, bowiem dotychczas sojusze łączą go z Rosją, Chinami, Japonią, Koreą Południową, Indonezji, Tajlandią oraz Singapurem. Współpraca na bardziej prestiżowym niż zwykły poziomie ma miejsce także na linii ze Stanami Zjednoczonymi, Australią, Nowa Zelandią, Malezją i Chile. Ostatnie 17 lat oznaczało dla Wietnamu czas intensywnego zacieśniania stosunków z krajami APEC oraz prace na rzecz inicjatyw związanych z przemysłem, handlem, systemami reagowania kryzysowego, opieką zdrowotną oraz antyterroryzmem.

Organizacja Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) została założona w 1989 roku, obecnie liczy 21 członków. Zrzesza 39 proc. światowej populacji, 57 proc. łącznego PKB oraz 47 proc. globalnego handlu. Wietnam działa w niej bardzo intensywnie przekonując pozostałych partnerów, że warto systematycznie zacieśniać współpracę. Rzeczywistość zmienia się w szybkim tempie i przed APEC stoi obecnie o wiele więcej wyzwań, gdy Wietnam przewodniczył jej obradom w 2006 roku. Hanoi proponuje konkretne rozwiązania polegające na konsekwentnym dopracowywaniu wspólnych polityk odnośnie poprawiania warunków życia, usprawniania małej i średniej przedsiębiorczości, energetyki oraz bezpieczeństwa żywności. Te oraz wiele innych kwestii będzie kluczowych dla wietnamskiej prezydencji za 2 lata. Warto także wspomnieć, że o wydarzeniach związanych z dynamicznym rozwojem Wietnamu będzie można więcej dowiedzieć się podczas seminarium Instytutu Nauki i Kultury Wietnamu zaplanowanego na 27 listopada w warszawskiej uczelni Almamer. Spotkanie zatytułowano "Wietnam - Reformy - Rozwój - Integracja".

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL