W sieci opinii

Strategiczne partnerstwo Wietnamu i Japonii drogowskazem dla regionu

Rafał Tomański
Fotorzepa
Po raz trzeci w tym roku dojdzie do wizyty na najwyższym szczeblu z udziałem przedstawiciela wietnamskiego rządu.

Między 15 a 18 września z oficjalną wizytą do Japonii uda się Nguyen Phu Trong, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu. To jeden z trzech najważniejszych polityków kraju, dwaj pozostali to prezydent Truong Tan Sang oraz premier Nguyen Tan Dung.

W kwietniu bieżącego roku Nguyen Phu Trong odwiedził Chiny, w lipcu z kolei Stany Zjednoczone. Obie wizyty mialy ogromne znaczenie dla obecnej sytuacji państwa. Relacje z Chinami od miesięcy pozostają bardzo skomplikowane ze względu na terytorialne napięcia prowokowane przez Pekin. W USA z kolei podsumowywano 20 lat stosunków dyplomatycznych (11 lipca 2015 roku mija okrągła rocznica wznowienia relacji). Ostatnie 5 lat przyniosła szczególne nasilenie kontaktów. Hillary Clinton jako Sekretarz Stanu odwiedzała Wietnam trzykrotnie (lipiec, październik 2010 oraz lipiec 2012), jej następca John Kerry przebywał z wizytą w Hanoi w grudniu 2013 roku. Sekretarze obrony Robert Gates i Leon Panetta także prowadzili rozmowy wyjazdowe z przedstawicielami Wietnamu, a premier Nguyen Tan Dung od siedmiu lat regularnie składa oficjalne odwiedziny w USA. Prezydent Bill Clinton odwiedzał Wietnam w 200o i 2006 roku. Ostatnie miesiące 2015 roku oznaczały dalsze zacieśnianie stosunków, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa. Wietnam chce korzystać z amerykańskiej pomocy oraz rozwiązań w dziedzinie ochrony granic oraz walki z przemytem ludzi oraz towarów. Prezydent Obama wielokrotnie podkreślał wagę wizyty oraz wzmacniania wzajemnych relacji.

Nguyen Phu Trong podkreślał wagę strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, do ustanowienia jakiego dąży strefa ASEAN. Dzięki temu można by podnieść wagę wielu wewnętrznych mechanizmów organizacji mogących ugruntować stabilność polityczną oraz militarną w regionie. Kwestia jest szczególnie ważna w sytuacji, gdy od kilkunastu miesięcy kraje Azji i Pacyfiku zmagają się z bezpardonowymi roszczeniami terytorialnymi Chin. Bezpieczeństwo Morza Południowochińskiego, regionu o kluczowym znaczeniu dla światowego transportu surowców energetycznych oraz towarów zależy w ogromnej mierze od zaangażowania USA. Jest to jedyne państwo na świecie, z którego siłą militarną może liczyć się Pekin.

W drugiej połowie września czas na podróż do Japonii. Partnerstwo z Tokio może stać się kolejną osią wzmacniającą pozycję Hanoi wobec działań chinskich jednostek straży przybrzeżnej roszczących sobie coraz więcej terenu wokół archipelagów Spratly i Paracele. Ważne dla Wietnamu jest także uzyskanie japońskiego wsparcia w dziedzinie rewitalizacji obszaru delty rzeki Mekong.

Historia wietnamsko-japońskich relacji sięga wielu wieków wstecz. Choć stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane oficjalnie 40 lat temu, już w XVI wieku wietnamskie miasto Hoi An było uważane za największy japoński ośrodek handlowy nie tylko w samym kraju, ale i w całej Azji Południowowschodniej. Japonia zajmuje obecnie drugie miejsce pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych, jest także czwartym partnerem ekonomicznym Wietnamu. W ciągu minionych 20 lat Tokio udzieliło wsparcia w wysokości blisko 30 mld dolarów, co stanowiło 30 proc. łącznej kwoty uzyskanej od wszystkich partnerów na swiecie. Nie do przecenienia pozostaje także obietnica wsparcia Wietnamu przez japońskie okręty straży przybrzeżnej złożona po rozpoczęciu kryzysu związanego z chińską platformą wiertniczą, który rozpoczął się w maju 2014 roku.

Warto podkreślić, że Wietnam był pierwszym krajem, do którego z oficjalną wizytą zagraniczną udał się obecny premier Japonii Shinzo Abe. Japonia także jako pierwszy kraj grupy G7 potwierdziła polepszające się warunki wietnamskiej gospodarki. Dla Nguyena Phu Tronga będzie to czwarta wizyta w Japonii, jednak pierwsza od momentu objęcia stanowiska sekretarza generalnego. W marcu ubiegłego roku kraj odwiedził także prezydent Wietnamu, Truong Tan Sang. W lipcu br. doszło także do wizyty premiera Nguyena Tan Dunga, który brał udział w siódmym szczycie poświęconym sprawom regionu Mekong i Japonii. 2015 rok dla Wietnamu jest także szczególny ze względu na 70. rocznicę powstania państwa.

Zbliżająca się wizyta sekretarza generalnego KP Wietnamu ma także na celu podniesienie Między państwowych stosunków na kolejny, jeszcze wyższy poziom. W programie przewidziano spotkania m.in. z cesarzem Akihito, premierem Abe, liderami glownych partii oraz przedstawicielami środowisk biznesowych. W interesie Wietnamu jest skorzystanie z jak największej liczby możliwości, które oferuje Japonia. Niedługo później, na początku następnego roku w Wietnamie odbędzie się 12. Krajowy Kongres Partii, na którym także zapadną kluczowe decyzje odnośnie przyszłości nie tylko samego państwa, ale i całej Azji Południowowschodniej.

Wspominana strategia współpracy Kraju Kwitnącej Wiśni z regionem Mekongu opiera się na czterech głównych filarach: rozwoju przemysłu, tzw. infrastruktury miękkiej, zrównoważonym rozwoju oraz koordynacji planów wspólnego działania. Japonia oferuje terenów delty głównej rzeki Wietnamu wysoka jakość działania oraz nadzorowania projektów, z kolei w zamian otrzymuje poparcie dla własnej kandydatury do stałego uczestnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz wobec stabilizacji wydarzeń związanych z Półwyspem Koreańskim. W interesie obu stron jest także działanie ramię w ramię wobec poprawy sytuacji na morzu Południowochińskim. Cały czas stan panującej tam względnej równowagi może budzić wątpliwości, ponieważ w każdej chwili chińskie działania mogą wywołać niepotrzebny i zgubny w skutkach incydent. Japonia działa jako adwokat sprawy spornego morza na forum G7. Podczas tegorocznego spotkania na szczycie grupy w Niemczech premier Abe apelował do pozostałych przywódców o jak najszybsze wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie. Wydano deklarację wzywającą do utrzymania międzynarodowych zasad wobec działań na morzu i znajdujących się na nim archipelagach. Liderzy najważniejszych państw świata przestrzegali także wówczas przed użyciem siły jako środka rozwiązania kwestii terytorialnych.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL