fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Dekomunizacja ulic: mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland/ Adrian Grycuk
Wikimedia Commons
Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie - zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgodnie z prawem dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność.

Warto jednak zmienić nazwy ulicy w księdze wieczystej nieruchomości. W tym celu do sądu rejonowego miejsca położenia nieruchomości należy złożyć wniosek o wpis w księdze wieczystej ze wskazaniem żądanie: „sprostowanie oznaczenia nieruchomości". Będzie to można zrobić bezpłatnie.

- Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat - przypomina MSWiA.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki weszła w życie 2 września 2016 r. Zgodnie z jej przepisami nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Za propagujące komunizm ustawa uważa także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Nowe prawo dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw ulic, które - jako podlegające ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej. W przypadku nie wywiązania się z tego obowiązku, zmiany nazw wprowadzi wojewoda w drodze zarządzeń zastępczych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA