fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Biegli sądowi: koszty wykonania ekspertyzy można wykazać w zeznaniu

123RF
Biegły sądowy odliczy od przychodu wydatki poniesione w celu sporządzenia fachowej analizy.

Płatnik przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy stosuje zryczałtowane koszty. Podatnik jednak w zeznaniu rocznym może wykazać faktycznie poniesione wydatki, które mają związek z przychodem. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja dotyczy rozliczeń biegłej z dziedziny genetyki sądowej. Współpracuje z sądami i prokuraturą. Jej wynagrodzenie składa się z dwóch części. Pierwsza to należność za wykonaną pracę, tj. za czas poświęcony na badania, analizę i interpretację wyników, ocenę statystyczną, sporządzenie opinii. Druga to koszty odczynników i sprzętu potrzebnych do wykonania opinii. Całość tworzy przychód, od którego zostaje pobrana zaliczka na podatek dochodowy.

Zleceniodawca przy jej obliczaniu uwzględnia zryczałtowane koszty w wysokości 20 proc. przychodu. Biegła chce naliczać wyższe. Podkreśla, że jej wydatki są bardzo wysokie i z reguły przewyższają wynagrodzenie za pracę. Przykładowo należność za opinię wynosi 1 tys. zł, a zakupy odczynników i materiałów to 9 tys. zł. Przy obliczaniu zaliczki od całego przychodu pomniejszonego tylko o zryczałtowane koszty wyniesie ona więcej niż jej wynagrodzenie za opinię. Dlatego chce uwzględnić w rozliczeniu faktycznie poniesione wydatki, czyli w podanym przykładzie 9 tys. zł.

Skarbówka się na to zgodziła. Podkreśliła, że wydatki na odczynniki i sprzęt są związane z uzyskiwanym przez biegłą przychodem. Mogą więc być podatkowym kosztem. Wprawdzie osobom osiągających przychody z działalności wykonywanej osobiście (tak jest w opisanej sytuacji) przysługują koszty zryczałtowane, ale zgodnie z art. 22 ust. 10 ustawy o PIT mogą uwzględnić w rozliczeniu faktycznie poniesione wydatki. Oczywiście trzeba je udokumentować. Powinna tu wystarczyć faktura potwierdzająca zakup odczynników i sprzętu wystawiona przez firmę, w której biegła wykonuje badania.

Skarbówka podkreśliła też, że na etapie poboru zaliczki przez płatnika nie ma możliwości uwzględnienia faktycznie poniesionych wydatków. Powinno się je więc wykazać w zeznaniu rocznym. Może wtedy powstać nadpłata, którą urząd musi zwrócić podatnikowi (albo zaliczyć na poczet innych zobowiązań).

numer interpretacji: 0115-KDIT2-1.4011. 209.2017.2.MT

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA