fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Dlaczego tak trudno dostać paszport? Fundacja Helsińska pyta ministra spraw wewnętrznych

Adobe Stock
Obywatele mają problem z uzyskaniem paszportu, choć pozbawienie lub ograniczenie prawa do otrzymania tego dokumentu może nastąpić jedynie w drodze ustawy. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysłała w tej sprawie pytanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak pisaliśmy na rp.pl, w sprawie interweniował już Rzecznik Praw Obywatelskich, bo ludzie skarżyli się mu na odmowy wydawania paszportów od momentu ogłoszenia stanu epidemii. Nie mogą ich otrzymać, mimo że spełniają wszystkie warunki przewidziane w przepisach. W efekcie nie mogą wyjechać np. w celu zaopiekowania się krewnymi, przebywającymi w państwach spoza Unii Europejskiej.

O problemach z możliwością wyrobienia paszportu informował także portal TVN24. Według jego ustaleń, osoby, które chcą uzyskać paszport są pytane przez urzędników wojewódzkich o to, w jakim celu jest im on potrzebny oraz dokąd chcą wyjeżdżać. Z publikacji wynika także, że paszport można uzyskać w trzech szczególnych okolicznościach, tj. śmierci osoby bliskiej, leczenia za granicą lub wykonywania pracy za granicą, po przedstawieniu stosownych dokumentów. Ponadto pracownicy urzędów wojewódzkich nie potrafią wskazać podstawy prawnej odmowy wyrobienia paszportu.

Fundacja Helsińska zwróciła się z prośbą do MSWiA o wskazanie podstawy prawnej odmowy wyrobienia paszportu oraz wyjaśnienie powodów, dla których uzyskanie paszportu w trzech wymienionych wyżej przypadkach jest możliwe po okazaniu dokumentów, co zgodnie z art. 8 EKPC, może naruszać prawo do prywatności. Podkreśla, że art. 3 ustawy z dnia 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych wskazuje, że każdy obywatel Polski ma prawo do otrzymania paszportu, a pozbawienie lub ograniczenie tego prawa może nastąpić jedynie w drodze ustawy. Brak możliwości otrzymania paszportu może jednocześnie naruszać art. 52 ust. 2 Konstytucji RP w zakresie swobodnego opuszczenia terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA