fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Aplikacja mObywatel zamiast dowodu osobistego na poczcie

Ministerstwo Cyfryzacji
Od dzisiaj nie trzeba zabierać dowodu osobistego na pocztę. Wystarczy wylegitymować się aplikacją mObywatel zainstalowaną w telefonie komórkowym.

Jak informuje Polskie Radio, poinformował dziś o tym minister cyfryzacji Marek Zagórski. Podkreślił on, że potrzebne było specjalne rozporządzenie, aby aplikacja mogła być honorowana także w placówkach pocztowych.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 4 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wykonywania usług powszechnych przez operatora wyznaczonego (DzU z 8 kwietnia 2019, poz. 650). Zgodnie z tymi przepisami stwierdzenia tożsamości osób uprawnionych do odbioru przesyłek rejestrowanych można dokonać również na podstawie dokumentu elektronicznego  przez okazanie tego dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego osobie stwierdzającej tożsamość.

Aplikacja mObywatel działa od 2017 r. Dzięki niej można się wylegitymować (okazać swoją tożsamość) wszędzie tam, gdzie należy okazać dokument ze zdjęciem, ale niekoniecznie dowód osobisty czy paszport. Np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, czy w hotelach. Aplikacja umożliwia też wymianę danych pomiędzy obywatelami – dzięki temu rozwiązaniu w sytuacjach takich jak stłuczka, można okazać swoje dane bez konieczności spisywania, skanowania czy fotografowania dowodów osobistych. Dane drugiej osoby można sprawdzić opcją mWeryfikator.

Z aplikacji nie można natomiast korzystać tam, gdzie przepisy wyraźnie mówią, iż do stwierdzenia tożsamości konieczne jest okazanie dowodu osobistego, np. w sądzie lub u notariusza.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA