Od stycznia 2019 r. w międzynarodowych strukturach DLA Piper działa wyspecjalizowany zespół wspierający klientów w zakresie proptech. W Polsce reprezentowany jest przez Jacka Gizińskiego, partnera współzarządzającego DLA Piper w Polsce, szefa praktyki nieruchomości oraz Ewę Kurowską-Tober, partner kierującą praktyką własności intelektualnej i nowych technologii.

„Praktyka proptech jest naturalnym poszerzaniem specjalizacji naszej kancelarii wynikającej z pracy dla klientów reprezentujących zarówno sektor nieruchomości, jak i firmy technologiczne. Nieruchomości zwłaszcza komercyjne są już standardowo zarządzane przy zastosowaniu nowych technologii; ich cyfrowe użytkowanie (np. identyfikacja wejścia przez bramki za pośrednictwem aplikacji na smartfonie) staje się powszechne dla najemców w budynkach o najwyższej klasie. Technologia pomaga również efektywnie zarządzać zużyciem energii w budynkach, co generuje oszczędności dla najemców i pozwala korzystnie wpływać na ochronę środowiska. Użytkownicy nieruchomości biurowych mają do dyspozycji rożne udogodnienia takie jak carsharing lub rowery, które zamawia się przez aplikacje mobilne. Wreszcie dla klientów instytucjonalnych powstają rozwiązania oparte na algorytmach i sztucznej inteligencji, dzięki którym można łatwiej zarządzać zbiorami danych np. obejmującymi tysiące umów najmu. To tylko kilka przykładów na obecność technologii w nieruchomościach", mówi Jacek Giziński.

„Nowe technologie szturmem zdobywają kolejne branże, które dotychczas wydawały się mniej chłonne na tego typu inwestycje. Tym bardziej ciekawe jest współuczestniczenie w przedsięwzięciach klienckich, które wynikają z ich planów rozwoju w sektorze nieruchomości i branży budowlanej. Od strony prawnej mamy do czynienia z wieloma ciekawymi wątkami także dla praktykujących prawników. Umowy licencyjne, ochrona własności intelektualnej, ochrona danych osobowych to klasyczne obszary naszej ekspertyzy. Ciekawym wyzwaniem jest także ochrona koncepcji i pomysłów biznesowych, które coraz częściej wymagają niestandardowych rozwiązań prawnych. Jeśli jeszcze dołożymy do tego naturę gospodarki cyfrowej i kompletnie nowe modele biznesowe to pojawiają się nam zagadnienia o naturze disruptive", dodaje Ewa Kurowska-Tober.