Reklama
Rozwiń

Nie można zmienić adresata decyzji, nawet gdy się na to zgodził

Ostateczna decyzja, na mocy której strona nabyła prawo, może być za jej zgodą zmieniona lub uchylona, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Na podstawie tej regulacji można jednak zmienić tylko przedmiot decyzji, a nie jej adresata.

Publikacja: 13.09.2015 10:37

Nie można zmienić adresata decyzji, nawet gdy się na to zgodził

Foto: www.sxc.hu

- Przedsiębiorca, któremu udzielono zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych, chce sprzedać sklep i wystąpić do burmistrza o przeniesienie tego zezwolenia na nabywcę. Czy może skorzystać z takiego rozwiązania?

Nie. W art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że ostateczna decyzja, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Dla zmiany lub uchylenia decyzji w tym trybie muszą być więc spełnione łącznie następujące przesłanki: istnieje decyzja ostateczna, za jej uchyleniem lub zmianą przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony, strona wyraziła zgodę na zmianę lub uchylenie decyzji oraz brak jest przeciwwskazań w przepisach ustaw szczególnych (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 21 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Go 848/14).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono