Kto jest stroną w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o warunkach zabudowy

Ustawodawca niestety nie wprowadził odrębnej definicji strony w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o warunkach zabudowy. Jak pokazują sądowe rozstrzygnięcia w powyższym zakresie, takie rozwiązanie spowodowało wiele wątpliwości interpretacyjnych.

Publikacja: 06.05.2020 02:00

Kto jest stroną w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o warunkach zabudowy

Foto: AdobeStock

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy to jeden z pierwszych etapów w szeroko rozumianym procesie inwestycyjnym. W razie braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym inwestor zamierza zrealizować inwestycję, uzyskanie tej decyzji jest konieczne w celu późniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana na podstawie przepisów ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: ustawa). Inaczej niż w przypadku pozwolenia na budowę, którego uzyskanie wymaga posiadania tzw. prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, tzn. posiadania tytułu prawnego do terenu realizacji inwestycji (art. 32 ust. 4 pkt 2 prawa budowlanego), aby uzyskać samą decyzję o warunkach zabudowy, nie trzeba posiadać żadnych praw do nieruchomości. Zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy decyzja o warunkach zabudowy może być wydana więcej niż jednemu wnioskodawcy, w tym podmiotowi niebędącemu właścicielem/użytkownikiem wieczystym terenu, w odniesieniu do którego ma zostać wydana decyzja.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego