fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

HFPC: udział w wyborach korespondencyjnych to zgoda na łamanie państwa prawa

Adobe Stock
Każdy wyborca powinien rozważyć w swoim sumieniu, czy oddać głos w wyborach prezydenckich i usprawiedliwić w ten sposób drastyczne naruszenie podstawowych zasad funkcjonowania polskiego państwa - czytamy w wydanym dzisiaj stanowisku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Fundacja wyraziła sprzeciw wobec uchwalonego wczoraj przez Sejm projektu ustawy wprowadzającej głosowanie korespondencyjne w wyborach powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. Zdaniem HFPC, tryb procedowania nad projektem jak i wprowadzane przepisy to fundamentalne zagrożenie dla uczciwości i rzetelności wyborów.

"Zmiana przepisów regulujących tryb i organizację wyborów na kilka tygodni przed samym głosowaniem jest niedopuszczalna z punktu widzenia zapewnienia uczciwości prowadzenia kampanii wyborczej oraz odpowiedniego zabezpieczenia organizacji samego głosowania. Ponadto, projektowane przepisy, podobnie jak wcześniejsze propozycje zmian w Kodeksie Wyborczym, nie odpowiadają na wyzwania związane z przeprowadzeniem wyborów w warunkach stanu epidemii. Procedowany projekt stwarza przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia obywateli biorących udział w głosowaniu w czasie epidemii, i to zarówno tych zmuszanych do oddania wypełnionej lub pustej karty do głosowania jak i tych obsługujących proces wyborczy." - argumentuje HFPC.

Czytaj też:

W ocenie działaczy Fundacji zarówno projekt,  jak i wszystkie ewentualne kolejne zmiany, które w niekonstytucyjny sposób będą zmieniać zasady głosowania, trzeba uznać za próbę zabezpieczenia partykularnych interesów rządzących kosztem obywateli i dobra Rzeczpospolitej Polskiej.

"Udział w tak przeprowadzonych wyborach stanowić będzie w istocie przyzwolenie na łamanie podstawowych reguł demokratycznego państwa prawa. W nieuzasadniony sposób przyczyni się również do legitymizowania wątpliwego moralnie i prawnie zwycięstwa kandydata reprezentującego rządzącą partię. Dlatego też HFPC pozostawia sumieniu każdego wyborcy decyzję co do tego, czy godzi się on na to,aby oddany przez niego głos stanowił usprawiedliwienie dla tak drastycznego naruszenia podstawowych zasad funkcjonowania polskiego państwa." - czytamy w stanowisku Fundacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA