fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Niższe stawki za czynności adwokackie i radcowskie z wyboru

rp.pl
25 proc. niższe stają się stawki minimalne od wartości przedmiotu sporu.

W czwartek wchodzą w życie niższe stawki za czynności adwokackie i radcowskie z wyboru. Dziesięć miesięcy po tym, gdy Borys Budka, były minister sprawiedliwości, je podniósł. Teraz np. stawki minimalne ustalane od wartości przedmiotu sporu będą niższe o 25 proc.

Jest też nowa opłata minimalna w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 2 mln zł. Wyniesie 15 tys. zł, a przy wartości powyżej 5 mln zł – 25 tys. zł.

W sprawach rozpoznawanych w postępowaniach upominawczych – tradycyjnym i elektronicznym – stawki są niższe o 50 proc. To oznacza powrót do rozwiązań sprzed 1 stycznia 2016 r. Za rozwód i unieważnienie małżeństwa trzeba zapłacić 720 zł, bez względu na to, czy postępowanie jest połączone z orzekaniem o winie rozkładu pożycia i stwierdzeniem istnienia lub nieistnienia małżeństwa.

Koszt sprawy o opróżnienie lokalu wyniesie 240 zł (było 480 zł), a o ochronę dóbr osobistych i praw autorskich 720 zł (było 1080 zł). Dużo taniej jest od dziś poskarżyć się na czynności komornika. Do tej pory stawka wynosiła 240 zł, teraz 80 zł.

Zmniejszone zostały też stawki w sprawach z prawa pracy: z 360 zł do 180 zł.

Minimalne stawki w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego wynoszą teraz 180 zł.

Do spraw wszczętych, które nie zakończyły się do 27 października, stosowane są stare stawki. Obowiązują do czasu zakończenia postępowania w danej instancji.

– To zmiana na niekorzyść osób w trudnej sytuacji finansowej, a tłumaczenie ministerstwa, że będzie taniej, jest absurdalne – twierdzą adwokaci. Ich zdaniem zmianą korzystną dla takich osób byłoby obniżenie opłat sądowych. Ale to oczywiście nie nastąpi, bo straciłby Skarb Państwa – tłumaczą.

Dodają, że podwyżka ministra Budki i tak była iluzoryczna. Adwokaci i radcy wskazują, że był to pierwszy wzrost płac od 12 lat. Podniesienie stawek o 100 proc. dotyczyło spraw, w których klient wybierał adwokata z wyboru, oraz tych z urzędu. Różnica polegała na tym, że w urzędówkach regułą było zasądzanie połowy tej opłaty. 2 listopada zaczną też obowiązywać niższe stawki za czynności z urzędu.

podstawa prawna: rozporządzenia z 3 października 2016 r. DzU z 12 października 2016 r., poz. 1667, 1668

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA