Urzędnika trzeba zatrudnić na podstawie mianowania

Osobom, które otrzymały mianowanie w służbie cywilnej, a następnie odeszły z niej, w razie powrotu do służby przysługuje szczególne uprawnienie. Zasadą jest, że trzeba zatrudnić je wówczas na podstawie mianowania, nawet jeżeli zgadzają się na zawarcie umowy o pracę.

Publikacja: 15.12.2015 02:00

Urzędnika trzeba zatrudnić na podstawie mianowania

Foto: www.sxc.hu

Osoba zatrudniona poprzednio w służbie cywilnej na podstawie mianowania, która sama podjęła decyzję o odejściu z tej służby, co spowodowało rozwiązanie z nią stosunku pracy za porozumieniem stron, chce powrócić do służby cywilnej. Ubiega się o zatrudnienie na zastępstwo nieobecnego pracownika, czyli na podstawie umowy o pracę na czas określony. Czy będzie można zawrzeć z nią taką umowę?

Nie. Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) stosunek pracy pracownika służby cywilnej nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony. W art. 35 ust. 7 u.s.c. przewidziano jednak, że ponowne zatrudnienie osoby, która otrzymała wcześniej mianowanie w służbie cywilnej, przeprowadzane jest na podstawie mianowania, z zachowaniem dotychczasowego stopnia służbowego urzędnika służby cywilnej.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona