fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Tusk studzi entuzjazm ws. umowy brexitowej

AFP
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że najnowsza seria negocjacji ws. brexitu nie może zagwarantować sukcesu, a czas na zawarcie porozumienia przed 31 października niemal się wyczerpał - informuje Reuters.

Tusk - jak zauważa agencja "ostudził w ten sposób wybuch optymizmu" ws. możliwości zawarcia umowy brexitowej po spotkaniu premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii, do którego doszło 10 października.

- Uzyskałem obiecujące sygnały od premiera Irlandii (Leo Varadkara), że umowa jest możliwa. Techniczne rozmowy toczą się w tej chwili w Brukseli - powiedział Tusk przebywający obecnie w Nikozji.

- Oczywiście nie ma gwarancji sukcesu, a czas praktycznie już się skończył. Ale nawet najmniejszą szansę trzeba wykorzystać - dodał Tusk.

Varadkar i Boris Johnson niespodziewanie stwierdzili w czwartek, że znaleźli sposób na osiągnięcie porozumienia ws. umowy brexitowej. Negocjatorzy ds. brexitu z Wielkiej Brytanii i UE w piątek spotkali się w Brukseli.

Varadkar oświadczył po spotkaniu z Johnsonem, że premierzy doszli do wniosku iż "porozumienie jest możliwe" a Wielka Brytania "będzie mogła wyjść z UE ws. uporządkowany" (tj. z umową) do końca października.

Boris Johnson jest zdeterminowany, aby wyprowadzić Wielką Brytanię z UE do 31 października. Premier zapowiada, że jest gotów przeprowadzić brexit bez umowy, jeśli będzie to konieczne.

Tusk mówił wcześniej, że poinformował Johnsona iż jeśli nie uda się wypracować rozwiązania sporu ws. umowy brexitowej do końca 11 października, wówczas szef RE ogłosi, iż zawarcie porozumienia brexitu jest niemożliwe na szczycie w Brukseli zaplanowanym na 17-18 października.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA