fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Wojciechowski: Wychowałem się na wsi i czuję rolnictwo

European Union 2016 - Source : EP/ Alexis HAULOT
- Szansa na tekę ds. rolnictwa to wielki sukces negocjacyjny polskiego rządu - powiedział Janusz Wojciechowski, polski kandydat na komisarza w nowej Komisji Europejskiej.

Wojciechowski, były prezes NIK, były prezes PSL, były europoseł PiS, a obecnie audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, został polskim kandydatem na komisarza po tym jak Krzysztof Szczerski zrezygnował z kandydowania w związku z zaoferowaną mu teką komisarza ds. rolnictwa. Wojciechowski 27 sierpnia spotkał się już z nową szefową KE Ursulą von der Leyen.

Dowiedz się więcej: Janusz Wojciechowski - kandydat na komisarza, który pisał wiersze

- Myślę, że moim największym zadaniem, jeśli oczywiście otrzymam tę funkcję, to nie jest przesądzone, to początek drogi, procedury, ale jeśli by się tak stało, to za ważny punkt swojej działalności uznałbym stworzenie długofalowej wizji rolnictwa w Europie - zapowiedział Wojciechowski na antenie Polskiego Radia 24. - Mówię o czymś więcej. O potrzebie stworzenia polityki rolnej z perspektywą nie 7, a 27 lat. Albo nawet więcej, z perspektywą gdzieś do 2050 roku - dodał.

-  Wspólna polityka rolna w największym stopniu ma wpływ na to, co dzieje się w całej Europie. To ogromny obszar odpowiedzialności i jedna z najważniejszych tek w całej Unii Europejskiej, również dla Polski. Nasz kraj ma olbrzymi potencjał rolniczy. Przecież niesłychanie ważną częścią naszej rzeczywistości gospodarczej i społecznej jest rolnictwo. W związku z tym bardzo cieszę się, że polskiemu rządowi udało się wynegocjować tę sferę odpowiedzialności we Wspólnocie – podkreślił polski kandydat na komisarza.

Zdaniem Wojciechowskiego "Komisja Europejska powinna reagować, gdy rolnictwu coś zagraża". - To dziedzina gospodarki, która sama sobie nie poradzi. Zbyt wielkie jest ryzyko związane z wszelkimi żywiołami. Dlatego wsparcie jest bardzo potrzebne. Jest ono udzielane na szczeblu krajowym, ale kluczowy jest także szczebel unijny - zwracał uwagę.

Pytany o swoje kompetencje, dotyczące rolnictwa, Wojciechowski ocenił, że "to jest doświadczenie takie bardzo ważne, żeby rozumieć rolnictwo". - Ja jestem ze wsi, z ziemi łódzkiej, z ziemi rawskiej. Wychowałem się na wsi i czuję rolnictwo, chociaż rolnikiem nie zostałem – tłumaczył.

-Poznałem politykę rolną w Parlamencie Europejskim. Jako wiceprzewodniczący komisji rolnictwa przez 12 lat i w Europejskim Trybunale Obrachunkowym przez ostatnie trzy lata kontrolowałem głównie sprawy dotyczące rolnictwa - dodał Wojciechowski.

Źródło: rp.pl/ PR24, 300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA