fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

"New York Times": PiS odwołuje się do dawnych bogów

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prezydent Polski podpisał ustawy, które mają zreformować system sądownictwa w państwie. Posunięcie to jest przez krytyków władzy uważane za podważenie rządów prawa w kraju, który zaledwie trzy dekady temu wyrwał się spod rządów Związku Radzieckiego i przyjął demokrację - pisze "The New York Times".

Zdaniem gazety nowe ustawy sprawią, że sądy znajdą się pod kontrolą "prawicowej partii rządzącej". "New York Times" przypomina, że prezydent podpisując ustawy zignorował ostrzeżenie UE, która zaledwie kilka godzin wcześniej uznała ustawy za "poważne naruszenie" fundamentalnej wartości Unii jaką są rządy prawa (chodzi o uruchomienie procedury z artykułu 7.1 traktatu unijnego - red.).

Następnie "New York Times" stwierdza, że Polska, która w przeszłości była symbolem udanej integracji państwa byłego bloku wschodniego z Zachodem, obecnie jest zwiastunem "znacznie bardziej mrocznego trendu - skrętu w stronę prawicowego popuiizmu i odejścia od wartości takich jak pluralizm i szacunek do osób o odmiennych opiniach".

Gazeta pisze, że skręt Polski w prawo uwypuklił przepaść w Europie pomiędzy krajami Zachodu - jak Francja i Niemcy, gdzie polityczny establishment skupia się wokół wartości demokratycznych i państw Wschodu, takich jak Węgry i Polska, gdzie "populistyczni przywódcy odwołują się do dawnych bogów tych narodów - wiary i rodziny".

"New York Times" zauważa jednocześnie, że sytuacja w Polsce to tylko jeden z powodów do bólu głowy dla UE - po Brexicie, katalońskim separatyzmie i sporze o uchodźców. A wszystko to - jak pisze gazeta - rozgrywa się w sytuacji politycznej niepewności w Niemczech, gdzie trwają trudne rozmowy o stworzeniu nowego rządu.

"New York Times" pisze jednocześnie, że Polsce nie grożą raczej unijne sankcje, ponieważ w obronie Warszawy staną Węgrzy, którzy sami często wchodzą w spory z UE.

Źródło: The New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA