fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

"Imigranci, albo ja". Szef MSW Włoch grozi dymisją

AFP
Komisja Europejska zwołała pilne spotkanie ws. imigracji po tym jak szef MSW Włoch, Matteo Salvini zagroził dymisją w związku ze sporem o los imigrantów znajdujących się na pokładzie statku straży przybrzeżnej - podaje politico.eu.

Salvini, przywódca prawicowej Ligi, wchodzącej w skład koalicji rządzącej Włochami znajduje się w sporze z prezydentem Sergio Mattarellą. Przedmiotem sporu jest los 177 imigrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym i znajdujących się obecnie na pokładzie statku straży przybrzeżnej "Diciotti", który stał w sycylijskim porcie przez trzy ostatnie dni.

Szef włoskiego MSW podkreśla, że zgodzi się wpuścić imigrantów do Włoch tylko w sytuacji, gdy inne kraje UE zgodzą się podzielić z Włochami odpowiedzialnością za uratowanych imigrantów. Mattarella nalega, by pozwolić zejść ze statku imigrantom ze względów humanitarnych.

Prezydent Włoch w zeszłym miesiącu interweniował, by zakończyć podobny spór - wówczas 67 imigrantów ostatecznie zeszło na brzeg na Sycylii.

Teraz jednak Salvini zapowiada, ze nie pozwoli prezydentowi zrobić tego samego. - Albo zmienisz kraj, albo zmienisz ministra - mówił w środę wieczorem Salvini.

Jak na razie ze statku zeszło tylko 29 niepełnoletnich osób.

Spór, który wywołał napięcie w łonie włoskie koalicji między Ligą a Ruchem Pięciu Gwiazd, jest odzwierciedleniem szerszego konfliktu politycznego w Europie ws. imigracji - pisze politico.eu.

Rzecznik KE Alexander Winterstein zapewnił, że władze UE utrzymują od niedzieli "intensywny kontakt" ws. imigrantów znajdujących się na pokładzie statku Diciotti.

Źródło: Politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA