fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie: bez zimówek zapłacisz więcej

Fotorzepa/Lukasz Solski
Niektóre zakłady traktują brak opon zimowych jako rażące niedbalstwo kierowcy. To może odbić się na odszkodowaniu autocasco.

W Polsce już kilkakrotnie toczyła się dyskusja na temat obowiązku używania opon zimowych przez kierowców. Ostatecznie jednak żaden z projektów zmiany prawa nie został wprowadzony w życie.

Jak zwracają jednak uwagę analitycy porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl rak opon zimowych, poza zwiększonym ryzykiem jazdy i karą od zagranicznej policji, może spowodować jeszcze inne kłopoty. Mowa o problemach dotyczących wypłaty odszkodowania z polisy autocasco.

Wprawdzie towarzystwa w swoich ogólnych warunkach ubezpieczenia nie przewidują obowiązku zakładania zimowego ogumienia, ale mimo tego zdarzają się przypadki odmowy likwidacji szkody i potraktowania braku zimowych opon jako tzw. „rażącego niedbalstwa" kierowcy lub „przyczynienie się do szkody". Umożliwiają to odpowiednie przepisy z Kodeksu Cywilnego.

Analitycy wskazuję, że pojawiają się sygnały od kierowców, którym ubezpieczyciel odmówił likwidacji szkody z AC albo obniżył odszkodowanie w związku z brakiem odpowiedniego ogumienia wykorzystując właśnie przepisy KC. - Zamiast wchodzić w spór z zakładem lepiej po prostu zakupić zimowe opony i wymienić ogumienie po pojawieniu się pierwszych symptomów zimy - uważa Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA