fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Warto sądzić się z ubezpieczycielem. 90 proc. osób wygrywa

Fotolia
Towarzystwa często zaniżają wypłaty z polis komunikacyjnych. Poszkodowani, którzy szukają sprawiedliwości przed obliczem Temidy, prawie zawsze wygrywają sprawy.

Ponad 90 proc. spraw, w których pozwanym był ubezpieczyciel, zakończyło się wygraną klienta towarzystwa. W 32,5 proc. przypadków sądy uwzględniły roszczenia w całości, a w 60,2 proc. w części – wynika z opracowania Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (IWS).

W sprawach, w których powództwo zostało uznane częściowo, klienci towarzystw uzyskali prawie 75 proc. wnioskowanej kwoty. To oznacza, że sądy uznawały za uzasadnioną większą część roszczeń klientów.

A spraw jest dużo. W latach 2015–2017 sądy zajmowały się ok. 180 tys. sporów dotyczących likwidacji szkód z OC komunikacyjnego. Ta liczba rośnie z roku na rok.

Ubezpieczyciele nie chcą komentować danych IWS. Prosząca o anonimowość osoba z branży wskazuje, że prawomocne wyroki przytoczone w raporcie zapadły w 2015 r. A biorąc pod uwagę, że czas trwania spraw w I instancji to ok. 400 dni, a w II instancji – 200 dni, opracowanie dotyczy okresu przed wprowadzeniem w 2015 r. wytycznych Komisji Nadzoru ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA