fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Więcej ubezpieczeń należności

Fotorzepa/Marta
Po zmianie przepisów o restrukturyzacji firmy coraz chętniej ubezpieczają należności. Ceny takich polis spadają.

Prawo restrukturyzacyjne, które obowiązuje od 1 stycznia 2016 r., pogorszyło sytuację wierzycieli, wzmacniając ochronę dłużników. Spada liczba upadłości, przy jednoczesnym wzroście liczby postępowań restrukturyzacyjnych.

Jak mówi Bogdan Wiesiołek, członek zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes, liczba samych zapytań, jak i popyt na polisy były wyraźnie wyższe w II połowie roku. Przyczynami są: rozwój polskich przedsiębiorstw, szukających nowych klientów, i wzrost liczby oraz wartości zleceń windykacyjnych od polskich firm w stosunku do odbiorców z kraju, a także z zagranicy, jak również fakt, że ubezpieczenie należności zyskuje jako forma zabezpieczenia przed brakiem płatności z powodu rosnącej liczby postępowań restrukturyzacyjnych. – W obecnym prawie postępowaniu restrukturyzacyjnemu podlegają zarówno firmy niewypłacalne, jak i te zagrożone niewypłacalnością. Wcześniej obowiązujące prawo umożliwiało ogłoszenie upadłości układowej tylko w przypadku firmy faktycznie niewypłacalnej – tłumaczy Kinga Molewska, starszy broker ubezpieczeniowy w Willis Towers Watson Polska.

Ubezpieczyciele uznają za wypadek ubezpieczeniowy również tego typu postępowanie restrukturyzacyjne, co skutkowało dużą liczbą wypłaconych odszkodowań. W roku 2016 nie wpłynęło to na wysokość stawek w ubezpieczeniu należności.

– Rynek nadal jest miękki, a silna konkurencja wśród ubezpieczycieli kredytu kupieckiego nie spowodowała wzrostu stawek. Były one w roku 2016 niższe średnio o kilka punktów procentowych w stosunku do stawek w roku 2015. Przewidujemy, że trend ten utrzyma się w roku 2017 – mówi Kinga Molewska.

Eksperci przewidują, że ze względu na korzyści, jakie daje zadłużonym firmom nowe prawo restrukturyzacyjne, zainteresowanie ubezpieczeniami należności będzie rosło. W 2016 r. sądy zastosowały nowe formy postępowania już 209 razy, z czego najczęściej wdrażano przyspieszone postępowanie układowe (121) oraz sanacyjne (54).

– Nowe formy wyprowadzania przedsiębiorstw z kłopotów mogą stać się jednak problemem dla wierzycieli, ponieważ długi powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego objęte są moratorium i mogą być spłacane tylko w ramach układu – spodziewa się Jacek Krzemień, zastępca dyrektora handlowego w Coface.

Jeśli zadłużone przedsiębiorstwo przechodzi proces restrukturyzacji, ubezpieczona firma szybciej nabywa uprawnienia do odszkodowania za nieuregulowane przez dłużnika wierzytelności. – Realny wpływ nowego prawa restrukturyzacyjnego na kondycję podmiotów, skuteczność postępowań oraz kształtowanie się szkodowości będzie można ocenić po upływie dwóch–trzech lat – uważa Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka w Atradius Credit Insurance.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA