fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Trybunał odracza ogłoszenie wyroku w sprawie podwyżki składek na ZUS dla bogatych

AdobeStock
Trybunał Konstytucyjny odroczył do jutra ogłoszenie wyroku w sprawie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która miała zlikwidować ograniczenie wysokości składek pobieranych na ZUS.

To było trzecie podejście Trybunału Konstytucyjnego do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Najpierw odwołał lipcowy termin rozprawy. W ostatnim dniu października podjął temat, ale dokończenie rozprawy odłożył do 13 listopada. Po rozprawie 13 listopada i naradzie, sędzia Julia Przyłębska poinformowała, że ogłoszenie wyroku Trybunału w tej sprawie nastąpi 14 listopada.

Trybunał bada skargę prezydenta, który w pracach nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dopatrzył się złamania konstytucji. Jego zdaniem rząd poszedł w tej sprawie na skróty i pominął konsultacje z partnerami społecznymi: organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi. A to zdaniem prezydenta naruszyło konstytucyjne zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Likwidacja ograniczenia wysokości składek pobieranych na ZUS oznaczałaby ich podwyżkę dla osób z wysokimi dochodami. Wzrosłyby też koszty pracodawców związane z zatrudnieniem wysokiej klasy specjalistów i kadry zarządzającej. Stąd protesty organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Z drugiej strony rząd łakomym okiem patrzy na pieniądze, które miałaby przynieść likwidacja ograniczenia wysokości składek pobieranych na ZUS. Według rządowych szacunków miałaby ona dać budżetowi przeszło 5 mld zł rocznie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA