fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Po schwytaniu żona Bagdadiego ujawniła sekrety Państwa Islamskiego

AFP
Żona zabitego przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadiego ujawniła "wiele informacji" o "wewnętrznym działaniu" grupy dżihadystów po tym, jak została złapana w zeszłym roku - informują tureccy urzędnicy.

Strona turecka poinformowała, że małżonka Bagdadiego została zidentyfikowana jako Rania Mahmoud, ale w rzeczywistości była to Asma Fawzi Muhammad Al-Qubaysi.

Według informacji jest to pierwsza żona przywódcy Państwa Islamskiego, który w ubiegłym miesiącu zginął podczas nalotu sił specjalnych USA w Syrii.

Kobieta została aresztowana 2 czerwca 2018 roku w prowincji Hatay, niedaleko granicy z Syrią, wraz z 10 innymi osobami, w tym córką Bagdadiego, która została zidentyfikowana jako Leila Jabeer.

Rodzinne powiązania zostały potwierdzone dzięki przeprowadzonym testom DNA. Materiał potrzebny do porównania dostarczyły władze irackie.

- Szybko odkryliśmy prawdziwą tożsamość żony. Dobrowolnie przekazała wiele informacji na temat Bagdadiego i wewnętrznego  funkcjonowania Państwa Islamskiego - powiedział jeden z urzędników.

- Byliśmy w stanie potwierdzić wiele informacji, które już mieliśmy. Uzyskaliśmy również nowe, które doprowadziły do serii zatrzymań w innych miejscach - dodał.

W środę po raz pierwszy prezydent Recep Tayyip Erdogan ujawnił, że doszło do zatrzymania kobiety. Potwierdził również, że doszło do zatrzymania siostry i szwagra przywódcy Państwa Islamskiego.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA