fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Szef MSW Francji: Udaremniliśmy powtórkę z 11 września 2001 r.

AFP
Szef francuskiego MSW Christophe Castaner w rozmowie z France 2 przyznał, że Francja "udaremniła (atak terrorystyczny) porównywalny do tego z 11 września 2001 roku".

11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy uprowadzili cztery samoloty - dwa z nich uderzyły następnie w World Trade Center, a jeden w Pentagon. Czwarty rozbił się przed doleceniem do celu terrorystów, ponieważ opór porywaczom postawili pasażerowie maszyny.

"Le Parisien" podaje, że terrorysta próbował zdobyć broń, która pomogłaby mu porwać samolot.

26 września mężczyzna usłyszał zarzuty. Jest podejrzewany o planowanie zamachu z użyciem uprowadzonego samolotu.

Szef MSW Francji w rozmowie z France 2 poinformował, że od 2013 roku francuskie służby udaremniły 60 prób ataków terrorystycznych na terenie kraju.

Potwierdził też, że udało się zatrzymać mężczyznę, który chciał przeprowadzić zamach podobny do ataku terrorystycznego, do którego doszło 11 września 2001 roku.

Ze słów ministra wynika, że ataku chciał dokonać tzw. samotny wilk (terrorysta działający w pojedynkę). - To był jego projekt, próbował go zorganizować - stwierdził Castaner.

Szef MSW Francji podziękował francuski służbom za sprawne działanie.

Do najpoważniejszego zamachu we Francji w ostatnich latach doszło w listopadzie 2015 roku, gdy w skoordynowanych atakach na kilka celów w Paryżu zginęło 130 osób.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA