fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

„Earth Speakr” kreatywnie o przyszłości.

materiały prasowe
Dobiega końca artystyczno-ekologiczny projekt „Earth Speakr” Olafura Eliassona, towarzyszący niemieckiej prezydencji w Radzie UE.

Światowej sławy artysta  zaproponował dzieciom zabranie głosu w imieniu planety, a dorosłym wysłuchanie ich głosów. „Earth Speakr”-  projekt z aplikacją, opartą na technologii rozszerzonej rzeczywistości i stroną internetową jest dostępny w 25 językach. Ma charakter międzypokoleniowej wymiany. Z jednej strony służy nagłośnieniu nadziei i obawy dzieci, związanych głównie ze zmianami klimatu i ochroną środowiska, z drugiej liczy na odzew obecnych polityków i decydentów, słuchających wypowiedzi generacji przyszłości. Funkcjonuje zarazem jako wspólne kreatywne dzieło sztuki w przestrzeni wirtualnej, jak i realnej przestrzeni publicznej.

W ciągu pół roku w projekcie wzięło udział ponad 250 tysięcy osób z 70 krajów, dzielących się swymi swoimi poglądami i pomysłami rozwiązania problemów.  Każdy głos wzbogacony jest atrakcyjną animacją.

W efekcie np. liść z Portugalii proponuje: „Dla każdego urodzonego dziecka należy posadzić drzewo.”

A w imieniu jednego z uczestników z Austrii odzywa się miejski chodnik: „Cześć, muszę coś powiedzieć. Proszę chronić środowisko, inaczej nie będzie żadnej przyszłości. Nie ma żadnej planety B i nie ma żadnego planu B, jeśli czegoś nie zrobimy. Dziękuję za pomoc .”

W akcję włączyły się też dzieci z 87 miast z całej Polski. W jednym z komunikatów  spersonifikowany glob ziemski odzywa się dziecięcym głosem: „Los i przyszłość naszej planety zależy właśnie od ciebie, więc dbaj o nią.”

-„ Earth Speakr” daje dzieciom wciągającą i bardzo potężną platformę, dzięki której mogą usłyszeć swoje głosy, powiedzieć co myślą i wzmocnić swoje przesłanie. Ziemia cierpi, dzieci przemawiają, ale czy światowi przywódcy rzeczywiście słuchają? – pyta Olafur Eliasson

Duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson zajmuje się rzeźbą, malarstwem, fotografią, filmem, instalacjami oraz mediami cyfrowymi. W swoich działaniach nie ogranicza się do wnętrz muzeów i galerii, ale często ingeruje w przestrzeń publiczną. Niejednokrotnie poruszał w nich ekologiczne problemy otaczającego nas środowiska, jak np. w projekcie „Ice Watch”, w którym przetransportował duże wolnopływające bloki grenlandzkiego lodowca do centrum Kopenhagi w 2014, do Paryża w 2015  oraz Londynu w 2018 . Przechodnie mogli je dotknąć i obserwować, jak znikają na ich oczach. W 2019 r. Eliasson otrzymał tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNDP za działania na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju. Wszechstronnie 30-letni dorobek artysty prezentowała niedawno retrospektywa „In real life” w Londynie i Bilbao.

Projekt „Earth Speakr” został sfinansowany przez federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zrealizowany we współpracy z Instytutem Goethego.

Zobacz efekty projektu i prezentację „Earth Speakr” Oafura Eliassona.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA