fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Weekend spotkań artystów i publiczności. Trwa Warsaw Gallery Weekend

materiały prasowe WGW / Tomasz Slupski
W Warszawie trwa Warsaw Gallery Weekend. To wyjątkowa okazja do obejrzenia premierowych wystaw w 27 galeriach; poznania, nad czym pracują znani artyści, jak i najciekawszych osobowości młodej sceny artystycznej.

WGW, organizowany po raz dziewiąty przez prywatne galerie, wrósł już na dobre w miejski  pejzaż. Towarzyszą mu także spotkania z artystami twórcami, różnorodne imprezy i koncerty.

Wśród mistrzów jest  Stefan Gierowski. Po jego przekrojowej ekspozycji „Deep Impact” w Fundacji Stefana Gierowskiego, pokazującej związki wybitnego abstrakcjonisty z europejską awangardą lat 60., w sobotę oprowadza Zbigniew Libera, a w niedziele Piotr Rypson.

W Fundacji Galerii Foksal Wilhelm Sasnal prezentuje nowe obrazy, o których mówi, że mają związek z komiksem, nad którym obecnie pracuje. W Galerii Monopol Tymek Borowski powraca do malarstwa po latach skupienia na pracach cyfrowych i animacji. Jego najnowsze pło´tna to głównie portrety. Ich punktem wyjścia bywa zarówno anonimowy portret fotograficzny, znaleziony w internecie, jak i zdjęcie kolegi z pracowni.

W galerii Propaganda na wystawie „Bzik tropikalny”, której tytuł zdradza inspiracje Witkacym, uczestniczą: Demián Flores,  Paweł Kowalewski, Mariusz Tarkawian i Ada Zielińska.

W Instytucie Fotografii Fort fotografka Agnieszka Rayss na wystawie „A więc wojna” zastanawia się nad fenomenem rekonstrukcji historycznych, które stały się bardzo popularne wraz z rozwojem współczesnej polityki historycznej.

Podczas Warsaw Gallery Weekend  prezentowani są nie tylko polscy artyści. Na zaproszenie „Vogue” do Warszawy przyjechała Mary McCartney  - brytyjska portrecistka i fotografka modowa. Jej  wystawą „Monochrome & Colour” można zobaczyć w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy. Artystkę interesuje zatrzymanie momentów intymnego spotkania między fotografującym a fotografowanym. Z jej prac przebija spontaniczność i szczerość. Można je spotkać zarówno na łamach znanych magazynów modowych:„Vogue”, „GQ”, „Love Magazine”, jak i w prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w National Portrait Gallery, Victoria and Albert Museum, Gagosian Gallery (wystawa McCartney czynna jest do 5 października).

Nowością WGW jest Środkowoeuropejska Platforma Sztuki Współczesnej, czyli spotkanie artystów i kolekcjonerów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ich gościem specjalnym jest Grażyna Kulczyk, opowiadająca o ufundowane przez siebie Muzeum Susch. Przyznana zostanie też Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING (w postaci zakupu do jej kolekcji) wyróżniającej się pracy polskiego artysty prezentowanej w ramach Warsaw Gallery Weekend.

Więcej na: www.warsawgalleryweekend.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA