Tajemnice warszawskich gabinetów

26-28 maja odrestaurowane Muzeum Warszawy zaprasza na wielkie otwarcie.

Publikacja: 24.05.2017 07:30

Foto: Fotorzepa/Monika Kuc

Czeka mnóstwo atrakcji. Nowa wystawa „Rzeczy warszawskie” w ośmiu gabinetach, spektakl wizualno-muzyczny na fasadach staromiejskich kamienic, wielkoformatowa instalacja na rynku, koncert zespołu Sinfonia Varsovia…

Trwają ostatnie przygotowania do weekendowych wydarzeń, ale wszystkie eksponaty są już na miejscu i czekają na zwiedzających.

- Grupa kuratorów pracowała nad tą wystawą przez cztery lata. – mówi Jarosław Trybuś, wicedyrektor muzeum. Zdecydowaliśmy się pokazać skarby, które ma nasze miasto. Ze zbiorów muzeum, liczących 300 tysięcy przedmiotów, wybraliśmy prawie 8 tysięcy. Postanowiliśmy postawić na historię rzeczy. W tym muzeum nie znajdą państwo ani jednego ekranu, ani jednej kopii, ani jednej scenografii. Rzeczy warszawskie opowiadają historię twórców, właścicieli i wydarzeń, w których uczestniczyły. Są one jedynym pomostem między historią i naszymi czasami. Teraz otwieramy 8 z 21 gabinetów, w których znajduje się 3800 rzeczy. W drugiej połowie roku udostępnimy pozostałe gabinety.
Kolekcja w każdym z nich ma innego kuratora i rządzi się własnymi prawami. W Gabinecie pomników warszawskich znalazły się miniatury najbardziej znanych stołecznych rzeźb i monumentów. Wśród nich jest m.in. król Zygmunt III Waza i Fryderyk Chopin.

W Gabinecie Syren Warszawskich można zobaczyć ponad dziewięćdziesiąt ich wcieleń. Jedna ze szczególnie poruszających wyobraźnię Syrenek znajduje się na mosiężnej XIX-wiecznej klamce ocalałej z Ratusza przy pl. Teatralnym zniszczonego w czasie powstania warszawskiego.

W Gabinecie Suwenirów zgromadzono różnorodne pamiątki - od XVII wieku do czasów najnowszych. Często są to różne przedmioty ozdobione popularnymi widokami: Zamku Królewskiego, Łazienek, Trasy W-Z.
W Gabinecie pocztówek znalazły się wybrane eksponaty z ogromnych zbiorów muzeum, liczących ponad 9 tysięcy kart pocztowych. Przedstawiają ulice, place, budowle oraz znanych aktorów, jak Mieczysława Ćwiklińska, czy gwiazdy scen kabaretowych, jak Hanka Ordonówna.

Miasto na rysunkach, obrazach, grafikach podziwiać można w Gabinecie widoków Warszawy.

Gabinet portretów przedstawia znane osobistości różnych epok związane ze stolicą, utrwalone w rzeźbach i malarstwie. Tu spotkamy prezydenta Stefana Starzyńskiego.
Piękne przedmioty w Gabinecie sreber i platerów ułożono według pracowni i firm, w których powstały. Najstarsze eksponaty pamiętają XVIII wiek, najmłodsze lata 60. Wyroby pochodzą z osiemdziesięciu warsztatów złotniczych i jedenastu platerniczych.

Labirynt wnętrz w jedenastu kamienicach, składających się na muzeum jest pełen wyjątkowych eksponatów. W jednej z sal możemy zobaczyć wspaniały drewniany polichromowany strop z XVII/XVIII-wiecznymi malowidłami, który przetrwał wszystkie historyczne zawieruchy! W innej udostępnione po raz pierwszy publiczności ścienne malowidło „Kucie kos” Wojciecha Fangora, pochodzące z lat 50., które artysta namalował na pierwszą ekspozycję Muzeum Warszawy, ale podobno dzieła nie zaakceptował Stanisław Lorentz.

Reprezentacyjne miejsce zajmuje także okazała odnowiona makieta Warszawy z XIX wieku.

Trzeba koniecznie zajrzeć do piwnic, gdzie w Gabinecie archeologicznym odkryjemy wiele niezwykłych kolekcji. m.in. dawnych fajek warszawskich.

W piwnicach są też makiety najwyższych budowli stolicy. Czy wiecie, że rekordzistą nie jest wcale Pałac Kultury, ale komin ciepłowni Kawęczyn (ma 300 m wysokości niczym wieża Eiffla). A infografiki autorstwa Grzegorza Piątka obrazowo mówią o różnych aspektach rozwoju Warszawy. Można się z nich m.in. dowiedzieć, że przez wiele wieków stolica pozostawała małym miastem. Gwałtowny wzrost liczby mieszkańców nastąpił dopiero w drugiej połowie XIX wieku.

Nie zapomnijcie jeszcze wspiąć się na szczyt muzeum, żeby z punktu widokowego zobaczyć panoramę Starówki.

Na inaugurację weekendu z Muzeum Warszawy w piątek o godz. 20 zaprasza na Rynek Starego Miasta dyrektor Ewa Nekanda-Trepka.

Podczas koncertu Sinfonia Varrsovia Brass i trębacza Jerzego Małka usłyszymy m.in. „Sen o Warszawie” Czesława Niemena.

Projekcje na kamienicach, przygotowane przez zespół Platige Image/Fish Ladder, inspiruje wielka odnowa muzeum. Odsłonięta też zostanie tajemnicza instalacja na Rynku, odwołująca się do labiryntowej struktury kamienic składających się na siedzibę Muzeum Warszawy.

Czeka mnóstwo atrakcji. Nowa wystawa „Rzeczy warszawskie” w ośmiu gabinetach, spektakl wizualno-muzyczny na fasadach staromiejskich kamienic, wielkoformatowa instalacja na rynku, koncert zespołu Sinfonia Varsovia…

Trwają ostatnie przygotowania do weekendowych wydarzeń, ale wszystkie eksponaty są już na miejscu i czekają na zwiedzających.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce