fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Tajemnice warszawskich gabinetów

Fotorzepa/Monika
26-28 maja odrestaurowane Muzeum Warszawy zaprasza na wielkie otwarcie.

Czeka mnóstwo atrakcji. Nowa wystawa „Rzeczy warszawskie” w ośmiu gabinetach, spektakl wizualno-muzyczny na fasadach staromiejskich kamienic, wielkoformatowa instalacja na rynku, koncert zespołu Sinfonia Varsovia…

Trwają ostatnie przygotowania do weekendowych wydarzeń, ale wszystkie eksponaty są już na miejscu i czekają na zwiedzających.

- Grupa kuratorów pracowała nad tą wystawą przez cztery lata. – mówi Jarosław Trybuś, wicedyrektor muzeum. Zdecydowaliśmy się pokazać skarby, które ma nasze miasto. Ze zbiorów muzeum, liczących 300 tysięcy przedmiotów, wybraliśmy prawie 8 tysięcy. Postanowiliśmy postawić na historię rzeczy. W tym muzeum nie znajdą państwo ani jednego ekranu, ani jednej kopii, ani jednej scenografii. Rzeczy warszawskie opowiadają historię twórców, właścicieli i wydarzeń, w których uczestniczyły. Są one jedynym pomostem między historią i naszymi czasami. Teraz otwieramy 8 z 21 gabinetów, w których znajduje się 3800 rzeczy. W drugiej połowie roku udostępnimy pozostałe gabinety.
Kolekcja w każdym z nich ma innego kuratora i rządzi się własnymi prawami. W Gabinecie pomników warszawskich znalazły się miniatury najbardziej znanych stołecznych rzeźb i monumentów. Wśród nich jest m.in. król Zygmunt III Waza i Fryderyk Chopin.

W Gabinecie Syren Warszawskich można zobaczyć ponad dziewięćdziesiąt ich wcieleń. Jedna ze szczególnie poruszających wyobraźnię Syrenek znajduje się na mosiężnej XIX-wiecznej klamce ocalałej z Ratusza przy pl. Teatralnym zniszczonego w czasie powstania warszawskiego.

W Gabinecie Suwenirów zgromadzono różnorodne pamiątki - od XVII wieku do czasów najnowszych. Często są to różne przedmioty ozdobione popularnymi widokami: Zamku Królewskiego, Łazienek, Trasy W-Z.
W Gabinecie pocztówek znalazły się wybrane eksponaty z ogromnych zbiorów muzeum, liczących ponad 9 tysięcy kart pocztowych. Przedstawiają ulice, place, budowle oraz znanych aktorów, jak Mieczysława Ćwiklińska, czy gwiazdy scen kabaretowych, jak Hanka Ordonówna.

Miasto na rysunkach, obrazach, grafikach podziwiać można w Gabinecie widoków Warszawy.

Gabinet portretów przedstawia znane osobistości różnych epok związane ze stolicą, utrwalone w rzeźbach i malarstwie. Tu spotkamy prezydenta Stefana Starzyńskiego.
Piękne przedmioty w Gabinecie sreber i platerów ułożono według pracowni i firm, w których powstały. Najstarsze eksponaty pamiętają XVIII wiek, najmłodsze lata 60. Wyroby pochodzą z osiemdziesięciu warsztatów złotniczych i jedenastu platerniczych.

Labirynt wnętrz w jedenastu kamienicach, składających się na muzeum jest pełen wyjątkowych eksponatów. W jednej z sal możemy zobaczyć wspaniały drewniany polichromowany strop z XVII/XVIII-wiecznymi malowidłami, który przetrwał wszystkie historyczne zawieruchy! W innej udostępnione po raz pierwszy publiczności ścienne malowidło „Kucie kos” Wojciecha Fangora, pochodzące z lat 50., które artysta namalował na pierwszą ekspozycję Muzeum Warszawy, ale podobno dzieła nie zaakceptował Stanisław Lorentz.

Reprezentacyjne miejsce zajmuje także okazała odnowiona makieta Warszawy z XIX wieku.

Trzeba koniecznie zajrzeć do piwnic, gdzie w Gabinecie archeologicznym odkryjemy wiele niezwykłych kolekcji. m.in. dawnych fajek warszawskich.

W piwnicach są też makiety najwyższych budowli stolicy. Czy wiecie, że rekordzistą nie jest wcale Pałac Kultury, ale komin ciepłowni Kawęczyn (ma 300 m wysokości niczym wieża Eiffla). A infografiki autorstwa Grzegorza Piątka obrazowo mówią o różnych aspektach rozwoju Warszawy. Można się z nich m.in. dowiedzieć, że przez wiele wieków stolica pozostawała małym miastem. Gwałtowny wzrost liczby mieszkańców nastąpił dopiero w drugiej połowie XIX wieku.

Nie zapomnijcie jeszcze wspiąć się na szczyt muzeum, żeby z punktu widokowego zobaczyć panoramę Starówki.

Na inaugurację weekendu z Muzeum Warszawy w piątek o godz. 20 zaprasza na Rynek Starego Miasta dyrektor Ewa Nekanda-Trepka.

Podczas koncertu Sinfonia Varrsovia Brass i trębacza Jerzego Małka usłyszymy m.in. „Sen o Warszawie” Czesława Niemena.

Projekcje na kamienicach, przygotowane przez zespół Platige Image/Fish Ladder, inspiruje wielka odnowa muzeum. Odsłonięta też zostanie tajemnicza instalacja na Rynku, odwołująca się do labiryntowej struktury kamienic składających się na siedzibę Muzeum Warszawy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA