fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży: Plan wizyty papieża Franciszka w Polsce

AFP
Od środy Polska będzie najczęściej odwiedzanym przez papieży krajem na świecie.

W Krakowie rozpoczęły się we wtorek Światowe Dni Młodzieży. W środę po południu do Polski przyleci papież Franciszek. Zostanie nad Wisłą do niedzieli.

– Światowe Dni są szansą na odnalezienie swego miejsca w Kościele i świecie, szansą na pogłębienie wiary, szansą na odnalezienie swego miejsca w miłosiernym sercu Jezusa. Być może w tym właśnie tkwi sekret ich przyciągania – mówi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący episkopatu Polski.

Kliknij w grafikę, aby ją powiększyć:

Co powie prezydent

Sześciodniowe spotkanie młodzieży zaczęło się we wtorek po południu na krakowskich Błoniach. W mszy św. inaugurującej spotkanie wzięło udział około pół miliona osób.

 

– Pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu – mówił na początku liturgii kard. Stanisław Dziwisz.

W homilii metropolita krakowski apelował zaś do młodzieży, by w tych dniach dzieliła się swoją wiarą i doświadczeniami i formowała „umysły i serca". – Słuchajcie katechez głoszonych przez biskupów. Wsłuchujcie się w głos papieża Franciszka – apelował.

Sam papież do uczestników ŚDM dołączy oficjalnie w czwartek po południu. Na krakowskich Błoniach zostanie uroczyście powitany przez młodzież.

Do Polski Franciszek przyleci jednak już dzień wcześniej. Jego samolot ma wylądować w podkrakowskich Balicach ok. godz. 16. Papieża przywita prezydent Andrzej Duda, ale oficjalne powitanie z odegraniem hymnów Watykanu i Polski odbędzie się na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Tam papież oraz prezydent mają wygłosić przemówienia. Potem odbędą kilkudziesięciominutową rozmowę.

O czym będą rozmawiali? – Wspomnę o tym, jaką rolę odegrał Kościół katolicki w utrzymaniu naszej kulturowej tkanki na przestrzeni dziejów, gdy cierpieliśmy z powodu zaborów, represji, wojen i totalitarnych rządów. I o tym, że wciąż pozostajemy narodem czerpiącym swoją siłę z wiary oraz z przekonania, że w nieustannie zmieniającym się świecie niektóre wartości i zasady powinny pozostać niezmienne – stwierdził Andrzej Duda w rozmowie z KAI.

W powitaniu papieża uczestniczyć ma także premier Beata Szydło. Podczas gdy prezydent będzie rozmawiał z papieżem, szefowa rządu spotka się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.

Z episkopatem za zamkniętymi drzwiami

Po oficjalnych rozmowach papież ma przejść do katedry na Wawelu, gdzie spotka się z polskimi biskupami. Gdy będzie wchodził do świątyni, rozlegnie się bicie Zygmunta – najsłynniejszego polskiego dzwonu – który uruchamiany jest tylko kilka razy w roku z okazji najważniejszych świąt i uroczystości kościelnych i narodowych.

Spotkanie z episkopatem Polski będzie miało charakter zamknięty. Nie będą w nim uczestniczyli przedstawiciele mediów ani żadne osoby postronne. Jak poinformował kilka dni temu rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, takie było osobiste życzenie papieża.

Wieczorem po oficjalnych spotkaniach Franciszek ma pojawić się jeszcze w oknie krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej 3. Nie wiadomo jednak, czy wygłosi jakieś przesłanie.

W czwartek przed południem Franciszek przybędzie na Jasną Górę. Najpierw przejedzie między zgromadzonymi tam wiernymi, a później będzie przewodniczył mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Ojcowie paulini przekażą mu w darze kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Na Jasnej Górze obecni będą m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Wybiera się tam także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ale wbrew niektórym spekulacjom medialnym nie jest planowane żadne jego spotkanie z papieżem.

Po południu Franciszek ma wrócić do Krakowa, gdzie na Błoniach odbędzie się oficjalne powitanie przez uczestników ŚDM. Wieczorem znów pokaże się w oknie krakowskiej kurii.

Papieski volkswagen na licytację

Piątek papież rozpocznie od wizyty w obozie Auschwitz. Będzie tam w ciszy modlił się przy ścianie śmierci, a potem wejdzie do celi, w której zmarł śmiercią męczeńską św. Maksymilian M. Kolbe. Potem w obozie Birkenau spotka się z grupą Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Podczas wizyty i spotkań w Auschwitz-Birkenau papieżowi będzie towarzyszyła premier Beata Szydło. Szefowa rządu odwiedzi też z Franciszkiem Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. Zaplanowano tam wspólne oświadczenia.

Kolejne spotkania papieża będą odbywały się wyłącznie w ramach ŚDM. W piątek wieczorem będzie to droga krzyżowa na krakowskich Błoniach, a w sobotę przed południem nawiedzenie sanktuariów Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II. W sobotni wieczór Franciszek pojedzie na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, gdzie będzie uczestniczył w czuwaniu z młodzieżą. W niedzielę przed południem odprawi tam mszę św. kończącą ŚDM. Oprócz ok. 1,5 mln młodych ludzi mają w niej wziąć udział wszyscy najważniejsi politycy z prezydentem i panią premier na czele. Wieczorem pożegnają odlatującego do Rzymu papieża.

Podczas pielgrzymki Franciszek będzie jeździł po Polsce granatowym volkswagenem golfem, którego otrzymał w darze krakowski Caritas. Jeden z samochodów już po pielgrzymce ma trafić na aukcję, z której środki zostaną przeznaczone na zakup mobilnej kliniki dla uchodźców z Syrii przebywających w obozach w Libanie.

Franciszek przyjeżdża do Polski pierwszy raz, ale będzie to już 11. wizyta następcy św. Piotra w naszym kraju. Dotąd papieże odwiedzali Polskę dziesięć razy. Tyle samo wizyt złożyli we Francji i USA. Rozpoczynająca się w środę pielgrzymka powoduje, że Polska staje się najczęściej odwiedzanym przez głowę Kościoła krajem na świecie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA