fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Chiński rząd rapuje

materiały prasowe
Chiński prezydent przygotował nietypowy materiał propagandowy o swojej polityce.

Przed czterema miesiącami Pekin usuwał z sieci muzykę niezgodną z oficjalną linią władzy. Informowano o tym, że nie będzie można słuchać krajowych utworów o kontrowersyjnej treści w stylu: "Nie pójdę więcej do szkoły" czy "Nie słucham się rodziców". Zakazywano także niektórych zagranicznych wokalistów ze względu na to, że treści ich utworów uznawano za zbyt obsceniczne. Dziś administracja rządowa prezentuje wzorzec tego, jak może wyglądać muzyka poprawna politycznie.

Na pierwszy rzut ucha jest nowoczesna, bo stworzono ją w stylu rap. Treść nie pozostawia jednak złudzeń. Chwalone są dokonania grupy najwyższych polityków zebranych jako nowe ciało doradcze w Chinach przed dwoma laty przez obejmującego wówczas urząd prezydenta Xi Jinpinga. Zadaniem nowego komitetu pogłębiania reform było m.in. wprowadzanie planu walki z korupcją czy negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym odnośnie podwyższenia światowego statusu juana. Refren jest dość oczywisty: "Tygrysy, muchy, duże lisy, ŁAP, ŁAP, ŁAP, ŁAP" - utwór nawiązuje do określeń, jakimi rządowa kampania antykorupcyjna opisuje skorumpowanych urzędników.

W tle słychać prezydenta Xi powtarzającego słowa o tym, że korupcja musi zostać całkowicie zniszczona, a każdy niegodziwy urzędnik osądzony. Partyjna propaganda przechodzi transformację i dopasowuje się do nowej, cyfrowej rzeczywistości. Obywatele będą mogli udostępniać filmik dalej, a hasła zostaną dodatkowo uskrzydlone przez pojawiające się w sieciach społecznościowych lajki. Przynajmniej taki jest plan.

To kolejny z rysunkowych chwytów nowej administracji. Niedawno próbowano z kreskówką o przywódcach partii komunistycznej, następnie w taki sposób w październiku przedstawiano wytyczne nowego planu pięcioletniego, dziś przyszedł czas na super komitet ustanowiony przez Xi. Pierwszy raz piosenkę zaprezentowano w sobotnim programie na państwowym kanale CCTV. Nagranie wyemitowano w drugą rocznicę ustanowienia grupy doradczej.

Z tekstu utworu można dowiedzieć się, że prezydent Xi stoi na straży porządku i trzyma miecz praworządności uniesiony wysoko. Mowa jest także o kluczowej roli komitetu, który usprawnia działanie rządu. Dzięki ich staraniom cały naród przepełnia radość. Przynajmniej tak głosi propagandowy utwór.

Film można zobaczyć tu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA