fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Jest rezolucja ONZ: Rosja okupowała Krym

ONZ
Youtube
Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa Moskwę do przestrzegania praw człowieka na półwyspie.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło złożoną przez Ukrainę oraz ponad 30 innych krajów (w tym m.in. Polskę) rezolucję dotyczącą sytuacji dotyczącej praw człowieka na Krymie i w Sewastopolu. W dokumencie Rosja jest określona jako „państwo okupujące", a półwysep nazwano „terytorium tymczasowo okupowanym". ONZ stanęło w obronie Tatarów krymskich, wobec których „stosuje się dyskryminacyjne metody".

"Moskwa powinna wywiązywać się ze zobowiązań w ramach prawa międzynarodowego, zaprzestać łamania praw człowieka, bezprawnych aresztowań i tortur, znieść dyskryminujące prawo oraz niezwłocznie wypuścić skazanych ukraińskich obywateli" – czytamy w rezolucji ONZ.

Zgromadzenie Ogólne ONZ apeluje, by Rosja „ukarała osoby odpowiedzialne za łamanie praw człowieka, stworzyła sprzyjające warunki dla działalności dziennikarzy i obrońców praw człowieka, otworzyła zamknięte wcześniej kulturalne i religijne organizacje oraz wycofała się z decyzji dotyczącej uznania krymskotatarskiego Medżlisu (samorząd Tatarów krymskich - red.) za organizację ekstremistyczną". Władze z Moskwy wzywa się również do wpuszczenia na Krym międzynarodowych misji obserwacyjnych.

Rezolucję poparło 70 krajów, ale jednocześnie aż 77 krajów się wstrzymało. Przeciwko zagłosowało 26 państw, w tym m.in. Angola, Armenia, Białoruś, Boliwia, Korea Północna, Chiny, Indie, Iran, Kazachstan, Rosja, Serbia, Wenezuela i Uzbekistan.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA