fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Dżihadyści wracają do Macedonii

AFP
Służby bezpieczeństwa monitorują potencjalne zagrożenia wynikające z faktu powrotu do kraju z wojny w Syrii i Iraku macedońskich islamistów - poinformowano w środę na specjalnej konferencji w Skopje z udziałem przedstawicieli władz.

Poprzedniego dnia, macedoński prezydent George Iwanow po raz pierwszy ujawnił konkretne liczby dotyczące podejrzanych radykałów, którzy dołączyli do zbrojnych organizacji w Syrii. Okazuje się, że do Macedonii już wróciło 69 osób zaangażowanych m.in w działalność Daesh. 110 obywateli wciąż przebywa na terenie Syrii i Iraku a 25 zginęło w walkach.

Iwanow podkreślił, że kryzys uchodźczy odwraca uwagę sił bezpieczeństwa od zagrożenia terrorystycznego. Mniej więcej jedna czwarta ludności macedońskiej to Albańczycy, którzy są głównie wyznania muzułmańskiego.

Na początku sierpnia funkcjonariusze policji i służb specjalnych weszli do blisko trzydziestu domów, ośrodków kultury islamskiej i budynków na terenach przylegających do meczetów. Zatrzymano kilkanaście osób.

Wszyscy aresztowani otrzymali zarzuty w związku z rekrutacją bojowników na wojnę w Syrii i Iraku oraz udziałem w walkach zbrojnych na terenie tych państw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA