fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Fundacja NED zakazana w Rosji

youtube
Prokuratura generalna uznała, że działalność amerykańskiej organizacji National Endowment for Democracy „zagraża bezpieczeństwu państwa”.

Amerykańska fundacja na rzecz demokracji NED (National Endowment for Democracy), która w dużej mierze jest finansowana przez rząd USA, została pierwszą zagraniczną organizacją, której działalność na terenie Rosji została uznana za niepożądaną. Oznacza to, że działalność tej organizacji na terenie tego kraju jest zakazana. Decyzję w tej sprawie podjęła we wtorek rosyjska prokuratura generalna, która uznała, że „działalność NED zagraża ustrojowi konstytucyjnemu Federacji Rosyjskiej, obronności oraz bezpieczeństwu państwa".

„Wykorzystując podległe rosyjskie organizację pozarządowe, Narodowy Fundusz na rzecz Demokracji NED, prowadził działania mające na celu nieuznawanie wyników wyborów w Rosji, organizował akcje polityczne, za pomocą których wywierano presję na organy władzy państwowej oraz prowadzono działania na rzecz dyskredytacji służby w rosyjskich siłach zbrojnych" – czytamy w oświadczeniu zastępcy rosyjskiego prokuratora generalnego Władimira Malinowskiego.

Zdaniem rosyjskiej prokuratury na wyżej wymienione cele w latach 2013-2014 fundacja przeznaczyła 5,2 mln dolarów. Z kolei według danych NED, w 2014 roku zostało zaakceptowanych 95 rosyjskich wniosków o granty na kwotę 8,4 mln dolarów. Fundacja dofinansowywała działalność takich rosyjskich organizacji jak ostatnie muzeum Gułagu „Perm-36" (z powodu presji ze strony władz i braku środków zostało zamknięte), niezależny ośrodek badań socjologicznych Centrum Lewady oraz organizacje zajmujące się obroną praw człowieka w rosyjskiej części Kaukazu.

„Uznanie organizacji za niepożądaną wiąże się z zakazem działalności finansowej tej organizacji, posiadanie majątku oraz tworzenie oddziałów na terytorium Federacji Rosyjskiej" – precyzuje prokuratura generalna Rosji. Wniosek w tej sprawie prokuratorzy skierowali do ministerstwa sprawiedliwości FR.

Po tym, jak w maju rosyjska Duma przyjęła ustawę „o organizacjach pozarządowych", Rada Federacji na początku lipca skierowała do Prokuratury Generalnej tak zwaną listę organizacji niepożądanych, na której znalazło się 12 międzynarodowych instytucji pozarządowych działających na terenie Rosji, wśród których m.in. był wymieniony Fundusz na rzecz demokracji NDI. Figurują tam również założony przez amerykańskiego finansistę George'a Sorosa Instytut Otwarte Społeczeństwo, International Republican Institute (IRI) oraz znana na całym świecie ze swojej działalności na rzecz obrony praw człowieka Freedom House.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA