fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Udaremniono zamach na Kanał Sueski

fot. Igor Groshev
123RF
Egipskie służby bezpieczeństwa zatrzymały 13 osób podejrzanych o przygotowania do zamachu bombowego na Kanał Sueski.

Zatrzymani to członkowie Bractwa Muzułmańskiego, od 2013 roku wyrokiem sądu uznawanego w Egipcie za organizację terrorystyczną. Przygotowywali oni zamach na urządzenia istotne dla funkcjonowania Kanału. Mieli podłożyć ładunki wybuchowe pod instalacje elektryczne, na plażach, a także w obiektach, które służą do obsługi technicznej Kanału Sueskiego.

Egipskie służby bezpieczeństwa podkreślają, że udaremnienie zamachu było możliwe dzięki informacji od pracownika obsługi technicznej Kanału.

Kanał Sueski, najszybsza droga transportu między Europą a Azją, jest poważnym źródłem dochodu dla egipskiego budżetu, zwłaszcza od 2011 roku, gdy powstanie przeciwko Mubarakowi odstraszyło i inwestorów, i turystów. Tylko w ubiegłym roku transport przez Kanał Sueski zasilił budżet Egiptu kwotą 5,5 mld dolarów.

6 sierpnia ma się odbyć uroczystość otwarcia zmodernizowanego i poszerzonego kanału. W latach 2014-2015 powstał równoległy do już istniejącego kanał, co pozwoli na jednoczesny ruch statków w obydwu kierunkach. Ma to zwiększyć przepustowość Kanału Sueskiego  i zwiększyć dochody płynące z jego eksploatacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA