fbTrack

Świat

Wyjątkowa żałoba narodowa we Francji

AFP
Trzydniową żałobę narodową ogłosił po paryskich zamachach prezydent Francji Francois Hollande. To wyjątkowa sytuacja i wyjątkowa żałoba.

Nigdy do tej pory żałoba narodowa nie trwała aż trzy dni. "15, 16 i 17 listopada 2015 roku są dniami żałoby narodowej, ku czci ofiar zamachów popełnionych w Paryżu 13 listopada" - głosi dekret Rady Ministrów.

Odwołano wszystkie imprezy kulturalne i sportowe. Flagi na budynkach publicznych są opuszczone do połowy masztów. W poniedziałek punktualnie w południe w całej Francji nastąpi minuta ciszy.

W niedzielę w Paryżu zamknięte są wszystkie muzea oraz wieża Eiffla. Zamknięto też szkoły, żłobki i przedszkola, odwołano zajęcia sportowe i kulturalne. Do 17 listopada nie wolno organizować żadnych manifestacji publicznych. Prefektura paryskiej policji zwróciła się do mieszkańców o odwołanie prywatnych imprez.

W czasie istnienia V Republiki (od 1958 roku) żałobę ogłaszano sześciokrotnie - ostatnim razem 5 stycznia 2015 po zamachu terrorystycznym na redakcję "Charlie Hebdo", kiedy zginęło 12 osób.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL