fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Bayer blisko ugody w sprawie Roundupa

Bloomberg
Niemiecki gigant chemiczny może wkrótce dojść do ugody z ponad 75 tysiącami osób, które złożyły pozwy o odszkodowanie za utratę zdrowia z powodu stosowania herbicydu Roundup — ogłosił główny mediator, Ken Feinberg.

Prawnik wyspecjalizowany w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw stwierdził, że jest ostrożnie optymistyczny, iż dojdzie w końcu do ugody. Negocjacje były złożone i trudne. Zapytany o termin odparł, że byłoby przedwczesne deklarowanie, że ugoda jest blisko albo że do niej dojdzie.

Nie chciał rozmawiać o jej ewentualnych warunkach, ale powiedział Reuterowi, że grupa prawników reprezentująca powodów uczestniczących w negocjacjach została rozszerzona, co sugeruje możliwość ugody o szerokim zakresie.

Agencja Bloomberga podała wcześniej, że Feinberg poinformował o zwiększeniu liczby pozwów do 75 tys.-85 tys., a może nawet jeszcze więcej. Miał też powiedzieć, że jest ostrożnym optymistą, iż ugoda zostanie osiągnięta w ciągu około miesiąca.

Bayer podał w październiku, że złożono 42 700 pozwów o wywołanie raka przez środek chwastobójczy na bazie glifozatu. Niemiecka firma wykluczyła wycofanie się z rynku amerykańskiego, bo organy nadzoru i rozległe badania ustaliły, że glifozat jest bezpieczny.

Rzecznik Bayera oświadczył: — Liczba podana przez Bloomberga obejmuje potencjalnych powodów, którzy nie założyli spraw i jest spekulacyjnym oszacowaniem liczby powodów, którzy mogą być włączeni do potencjalnej ugody. Liczba założonych spraw zgodnie z kwartalną podstawą wynosi znacznie poniżej 50 tysięcy. Bayer nie informuje ani nie spekuluje o potencjalnych powodach bez założonych spraw — cytuje Reuter. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA