fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Sprzeciw wobec aborcji tematem konkursu dla dzieci

Barbara Nowak
Małopolska kurator Barbara Nowak nie kryje swoich radykalnie antyaborcyjnych poglądów
Reporter, Beata Zawrzel
Działacze pro-life z konkursem dla szkół podstawowych. Kuratorium popiera.

W konkursie mogą brać udział uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej, czyli już 10–11-letnie dzieci. W nagrodę laureaci otrzymają pieniądze (nawet 1500 zł), sprzęt elektroniczny, gry planszowe i książki.

Szkoły zachęcają do udziału. Konkurs „Ocalić życie bezbronnego" organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Patronem honorowym jest Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Patronat kuratorium

„Konkurs zachęca młodzież do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka. Rodzicom i wychowawcom daje konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life" – podaje na swojej stronie internetowej organizator. Mogą to być prace plastyczne, multimedialne i literackie.

Czytaj także:

Konkurs jest organizowany po raz 17. Do tej pory nadesłano 25 tys. prac.

Informacje o konkursie zamieściło na swojej stronie internetowej m.in. Kuratorium Oświaty w Białymstoku. – Informujemy o przeróżnych konkursach. Udział w nich nie jest obowiązkowy – mówi Małgorzata Palanis, rzeczniczka podlaskiego kuratora oświaty. Jak dodaje, argumentem, który ich przekonał do umieszczenia tego ogłoszenia, był patronat udzielony przez małopolskie kuratorium. – Uznaliśmy, że udzielając patronatu, kuratorium sprawdziło ten konkurs i uznało, że jest rzetelny – tłumaczy.

Wysłaliśmy e-mail do kuratorium w Krakowie z pytaniem, dlaczego zdecydowano się na patronat. Odpowiedzi dotąd nie otrzymaliśmy.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak ze swoimi poglądami się nie kryje. „22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że Polska pozostanie częścią CYWILIZACJI ŻYCIA" – skomentowała na Twitterze wyrok Trybunału dotyczący aborcji. Krytykowała także ostatnie protesty. „Właśnie teraz feministki spod znaku pioruna realizują plan środowisk genderowskich »Idziemy po wasze dzieci«! Za nic mają Konstytucję RP i prawa Rodziców do decydowania o wychowaniu dzieci!".

Rodzice decydują

Konstytucja gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, które powinno uwzględniać m.in. stopień dojrzałości dziecka. – Czyli w przypadku takich działań szkoły, których treść wykracza poza podstawę programową i zahacza o kwestie światopoglądowe, konieczna jest zgoda rodziców – mówi prof. Krystyna Gardocka, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS. Tak, jak to jest m.in. z organizowaniem w szkole zajęć edukacji seksualnej czy Tęczowego Piątku.

Organizator w regulaminie zastrzega, że na udział w tym konkursie muszą wyrazić zgodę rodzice. Problem jednak w tym, że szkoły, wysyłając do uczniów informacje o konkursie czy umieszczając informacje o nim w dzienniku elektronicznym, informują dzieci o problemie aborcji. To w wielu rodzicach budzi niepokój, bo informacje te trafiają już do dzieci 10–12 letnich. Dla wielu z nich sprawa aborcji jest zbyt trudna do zrozumienia i niepotrzebnie wprowadza w sferę seksualną. – IV klasa to zdecydowanie za wcześnie na tę tematykę. Dzieci w tym wieku nie są w stanie zrozumieć i przetworzyć takiej informacji. A to może wywołać w nich niepotrzebny lęk i obrzydzenie do sfery seksualnej – komentuje psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska.

Ostrzej o sprawie wypowiada się prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog i psycholog. – Mam konserwatywne poglądy i jestem pro-life, ale wprowadzanie tematyki aborcji do szkół i mówienie o niej dzieciom w IV klasie to ideologiczny obłęd. Dzieci nie otrzymują w szkole rzetelnej, naukowej wiedzy na temat seksualności człowieka, a mamy mówić im o przerywaniu ciąży? – pyta ekspert.

Zapytaliśmy Ministerstwo Edukacji i Nauki, czy granica wieku uczestnictwa w tym konkursie nie jest zbyt niska. Do chwili zamknięcia tego wydania odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA