fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Jak skarbówka niszczy firmę

Więcej w programie „Państwo w państwie”, Polsat, 13.12.2015 godz. 19.30
Rzeczpospolita
Kontrola do emerytury? Urzędnicy sprawdzają, a firma bankrutuje – tak dzieje się w Płocku.

Państwo Ogończyk-Mąkowscy od ponad dziesięciu lat prowadzą w Płocku firmę z branży chemicznej. – Zaczynaliśmy od zera. Mieszkaliśmy w hotelu robotniczym – opowiada Beata Ogończyk - -Mąkowska.

– Działalność była bardzo prosta: kupić, sprzedać i zarobić – wyjaśnia mąż.

W maju 2014 r. do firmy przyszli kontrolerzy z urzędu kontroli skarbowej i zażądali dokumentów. Powołali się przy tym na przepisy o praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Choć kontrola nic nie wykazała, to z jej powodu wstrzymano firmie wypłatę zwrotu VAT – w sumie ponad milion złotych.

Po kilku miesiącach urząd ponownie zarządził kontrolę w firmie. – Ktoś chciał, żeby mąż nie działał dalej na rynku. Chciał zająć jego miejsce i zarabiać na tym, na czym on zarabia – podejrzewa współwłaścicielka spółki.

– Doradzają mi wyjazd za granicę. Ja jestem patriotą. Tu się urodziłem i tutaj chciałbym prowadzić biznes – zapewnia Mieszko Ogończyk-Mąkowski. Dodaje, że w czasie kontroli urzędnicy wysłali do kluczowych firm na rynku pismo podające w trybie przypuszczającym informację, że należąca do niego spółka jest podejrzana o wyłudzanie podatku. – Taka informacja przesądza o dalszym istnieniu firmy – dodaje Mieszko Ogończyk-Mąkowski.

Obecnie w firmie prowadzone są jednocześnie trzy kontrole. Sześć spraw czeka na rozstrzygnięcie w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Spółka nie prowadzi działalności handlowej, a pracownicy boją się o przyszłość swoją i swoich dzieci.

– To sabotaż. Ci wszyscy urzędnicy żyją z naszych podatków. Zapytałem w urzędzie skarbowym, jak długo zamierza prowadzić postępowanie. Uzyskałem odpowiedź, że do emerytury – mówi przedsiębiorca.

Pod koniec listopada firma dostała pismo o ponownym przedłużeniu kontroli.

Więcej w reportażu Małgorzaty Cecherz i programie „Państwo w państwie" w telewizji Polsat.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA