Społeczeństwo

Lagerfeld uderza w Merkel za sprowadzenie "wrogów Żydów"

AFP
Sławny i sędziwy projektant mody ostro skrytykował niemiecką politykę imigracyjną. Wywołał zamieszanie we Francji, gdzie mieszka i w Niemczech, skąd pochodzi.

Karl Lagerfeld. występując w poniedziałek wieczorem w show w prywatnej francuskiej telewizji C8, zestawił otwarcie przez kanclerz Angelę Merkel drzwi dla imigrantów, głównie muzułmanów, z Holokaustem.

To natychmiast wywołało składanie skarg do francuskiego odpowiednika rady radiofonii i telewizji (CSA). Podobno miały być ich setki, ale jak piszą dziś portale niemieckie, CSA nie podaje, co zawierają.

Projektant był świadom, że wywoła kontrowersje, bo w czasie rozrywkowego przecież programu stwierdził: "powiem coś strasznego".

I powiedział: Nie możemy mordować milionów Żydów, a potem - choć upłynęły dziesięciolecia - wpuszczać miliony ich najgorszych wrogów.

Dał przykład pewnej Niemki, która pod swój dach przyjęła mówiącego trochę po angielsku syryjskiego uchodźcę. - Wie pan - spytał prowadzącego program - co młody Syryjczyk powiedział po czterech dniach tej pani? Że najlepszy niemiecki wynalazek to Holokaust.

Lagerfeld uważa, że Angela Merkel zapraszając masy imigrantów chciała zmienić wizerunek wyrodnej matki, który wyrobiła sobie źle traktując Greków w czasie kryzysu finansowego.

Karl Lagerfeld (podobnie jak Angela Merkel) urodził się w Hamburgu. On przyszedł na świat w 1933 roku, czyli wtedy, gdy do władzy doszedł Adolf Hitler.

Jest synem przemysłowca z branży mleczarskiej, jego rodzina należała do nielicznego Kościoła starokatolickiego.

Lagerfeld szybko trafił do stolicy mody, Paryża, tam skończył liceum. Jest projektantem, fotografem, twórcą kostiumów. W połowie lat 50. rozpoczęła się jego wielka, jak się później okazało, kariera w świecie mody. Ma własną markę Karl Lagerfeld. Był lub jest związany m.in. z takimi gigantami branży mody i towarów luksusowych jak Chanel, Balmain, Fendi, Chloé.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL