fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Darmowa komunikacja w dniu bez samochodu

W Międzynarodowy Dzień bez Samochodu w wielu miastach można za darmo podróżować komunikacją miejską.
Fotorzepa, Roman Bosiacki
W niedzielę Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. W wielu miastach można za darmo jeździć komunikacją miejską.

Międzynarodowy Dzień bez Samochodu kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który został ustanowiony przez Komisję Europejską. Ma zachęcić do ekologicznego podróżowania pieszo, na rowerze i komunikacją miejską.

Hasłem tegorocznego ETZT jest „Chodź z nami!", a temat przewodni — bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Międzynarodowy Dzień bez Samochodu obchodzony jest każdego roku 22 września.

W tym dniu na terenie wielu miast można korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Ma to zachęcić kierowców do przesiadki z samochodu do autobusu lub tramwaju.

W Warszawie od północy do 23:59 korzystanie ze wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej wykonujących przewozy w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego jest bezpłatne. Za darmo można też skorzystać ze ze wszystkich parkingów P+R.

Poza tym Warszawska Kolej Dojazdowa wprowadziła obowiązującą w dniu 22.09 specjalną ofertę w ramach której przejazdy wszystkimi pociągami uruchamianymi na linii WKD są bezpłatne.

Za darmo można też przejechać wszystkimi pociągami Kolei Mazowieckich na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kamienna, Drzewica.

Także w Krakowie przejazd liniami Komunikacji Miejskiej w tym liniami specjalnymi B i M2, będzie bezpłatny. Tego dnia będą też kursować zabytkowe tramwaje na linii nr 0 z Cichego Kącika do ul. św. Wawrzyńca.

We Wrocławiu w autobusach i tramwajach nie kasujemy dziś biletów, a z przejazdów MPK korzystamy bezpłatnie. Bez konieczności kupowania biletu będzie można się poruszać wszystkimi liniami komunikacji miejskiej na terenie miasta oraz dodatkowo kilku gmin ościennych Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Miękinia, Siechnice, Wisznia Mała czy Długołęka.

Darmowe są też przejazdy pociągami osobowymi Kolei Dolnośląskich i Regio Przewozów Regionalnych na terenie miasta Wrocławia. Przez cały dzisiejszy dzień z ruchu wyłączony został pl. Kościuszki, bo tam odbywają się spacery, warsztaty, pokazy i spotkania.

W Łodzi pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej kierowcy jeżdżą za darmo, ale muszą mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta.

Także w Gdańsku każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, który będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny, będzie miał możliwość bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską.

Za darmo pojadą dziś mieszkańcy między innymi mieszkańcy Częstochowy, Raciborza, Rybnika oraz Jastrzębia Zdroju. Jest jednak jeden warunek, podróżni muszą posiadać ze sobą ważny dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości.

Ponadto w Rybniku pierwszych 100 osób, które zgłoszą się do punktu informacji turystycznej, otrzyma mapę oraz przewodnik z trasami rowerowymi na terenie miasta. Od czterech lat do akcji włączają się także Koleje Śląskie. Na jeden dowód rejestracyjny bezpłatnie podróżować mogą dwie osoby.

W Poznaniu Dzień bez Samochodu obchodzono już w piątek. Tego dnia nie trzeba kasować biletów w pojazdach komunikacji miejskiej (dotyczy to wszystkich linii ZTM Poznań), ale dotyczyło to tylko właścicieli aut, którzy w razie kontroli musieli okazać dowód rejestracyjny samochodu (nie jest wymagany, żeby był to dowód podróżującej osoby).

Podobna promocja obowiązywała w całej Wielkopolsce w pociągach Kolei Wielkopolskich i POLREGIO.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA