fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pew Research Center: Coraz mniej ubóstwa, biedy wciąż bardzo dużo

Na świecie jest coraz mniej osób zaliczanych do skrajnie ubogich. Bieda ma jednak wciąż duży zasięg
AFP
Z raportu Pew Research Center wynika, że choć skala światowego ubóstwa się zmniejsza to wciąż 71 proc. mieszkańców Ziemi ma na życie mniej niż 10 dolarów dziennie.

Z badania wynika, że liczebność klasy średniej na świecie podwoiła się od 2001 do 2011 roku - obecnie do tej grupy zaliczanych jest 13 proc. mieszkańców Ziemi. Wciąż jednak jest to bardzo niewielki odsetek.

W ciągu 10 lat (od 2001 do 2011 roku) odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie w Afryce zmniejszył się z 49 do 39 proc., a w Indiach - z 35 do 20 proc. W metodologii Pew do rodzin skrajnie ubogich zaliczane są te, które dziennie na życie czterech osób wydają mniej niż 2 dolary dziennie. Rodziny o niskich przychodach to te, które wydają na życie od 2 do 10 dolarów dziennie. W klasie średniej na jedną osobę żyjącą w czteroosobowej rodzinie przypada od 10 do 20 dolarów dziennie.

Klasa średnia najbardziej dynamicznie rozwija się w Chinach, gdzie odsetek populacji należący do tej grupy zwiększył się w badanym okresie z 3 do 18 proc. Odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszył się w Państwie Środka z 41 do 12 proc.

Jeśli chodzi o ludzi klasyfikowanych jako bogaci (mają na życie ponad 50 dolarów dziennie), najwięcej z nich żyje w Europie i Ameryce Północnej - w tych częściach świata mieszka 87 proc. osób zaliczanych do zamożnych. W USA do grupy ludzi zamożnych należy 56 proc. obywateli kraju.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA