fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Brytyjscy lekarze: Niech aborcja nie będzie przestępstwem

123RF
Lekarze stowarzyszeni w Brytyjskim Stowarzyszeniu Medycznym (BMA) chcą, by brytyjski parlament dokonał dekryminalizacji aborcji na Wyspach - informuje BBC.

Obecnie aborcja jest w Wielkiej Brytanii dopuszczalna na mocy prawa z 1967 roku w sytuacji, gdy ciąża zagraża zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu matki lub dziecka (w tym ostatnim przypadku chodzi o wady płodu). Aborcję można przeprowadzać do 24 tygodnia ciąży - przy czym w szczególnych przypadkach (uszkodzenie płodu) aborcji można dokonać również w przypadku płodu mającego ponad 24 tygodnie.

W każdym innym przypadku aborcja jest przestępstwem. Przestępstwem jest również zażywanie leków wczesnoporonnych.

Brytyjscy lekarze chcą jednak, by zacząć traktować aborcję jak każdy inny zabieg.

Dr John Chisholm, który stoi na czele komisji etycznej BMA podkreśla, że sprawa jest "wrażliwa i bardzo złożona, a lekarze zrzeszeni w BMA przedstawiali w tym temacie szeroką gamę poglądów w czasie debaty na forum stowarzyszenia".

- Po debacie większość lekarzy zgodziła się jednak, że aborcja powinna być traktowana jako zabieg medyczny, a nie przestępstwo kryminalne. Przy czym chcemy zaznaczyć, że dekryminalizacja nie oznaczałaby deregulacji - dodał dr Chisholm.

Dr Chisholm podkreślił również, że lekarze nie chcą przesądzać kiedy i przy spełnieniu jakich warunków aborcja byłaby dopuszczalna. Zależy im jedynie na dekryminalizacji samego zabiegu - tak, aby odnosiły się do niego wyłącznie regulacje medyczne, a nie przepisy karne.

BMA opowiedziało się jednocześnie za utrzymaniem zasady, że w większości przypadków aborcję można przeprowadzać przed ukończeniem przez płód 24 tygodnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA