fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Chcą bezpiecznego przejścia. Blokowali zakopiankę

Fotorzepa, Łukasz Solski
Trzy godziny trwał protest mieszkańców Krzyszkowic w Małopolsce, którzy domagali się przebudowy skrzyżowanie drogi krajowej nr 7 z drogą powiatową.

Protestujący chcą wybudowania bezkolizyjnego skrzyżowania i bezpiecznego przejścia dla pieszych. Inwestycja jest w planach, a ma powstać za trzy lata.

Protest rozpoczął się o godz. 8 rano. Na miejscu było wówczas kilkanaście osób. Z czasem zaczęły przybywać kolejni protestujący, w sumie ok. 200 osób.

Przechodzili oni cały czas przez przejście dla pieszych, blokując w ten sposób przejazd samochodów.

Ruch na tej części zakopianki był początkowo niewielki, ale z czasem zaczęły się tworzyć korki, bo do Zakopanego zaczęli jechać turyści na ferie, czy kibice skoków narciarskich.

Policja na wypadek utrudnień i dużych korków przygotowana była na wytyczenie objazdu przez drogę krajową nr 52 i drogami wojewódzkimi 956 i 955 (przez Głogoczów, Krzywaczkę, Biertowice i Jawornik). I tak też się stało.

- Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo – krzyczeli mieszkańcy. Zdaniem mieszkańców Krzyszkowic, ich miejscowość jest jedną z niewielu na dwupasmowym odcinku zakopianki między Krakowem i Myślenicami, gdzie przechodzi się przez przejście dla pieszych pozbawione sygnalizacji świetlnej.

Organizatorzy protestu rozdawali ulotki. Piszą w nich o tym, że tylko w ciągu ostatnich pięciu lat na tym odcinku drogi doszło do 138 kolizji, 30 wypadków, w tym jeden był śmiertelny.

Sama policja przyznała, że to przejście dla pieszych jest jednym z najbardziej niebezpiecznych w regionie. Protestujący co jaki czas przepuszczali samochody.

Nie przetrzymali w korku karetki, ale także panny młodej, która poprosiła o możliwość przejazdu.

Kierowcy, jak podaje „Gazeta Krakowska", różnie reagowali na utrudnienia. Niektórzy solidaryzowali się z protestującymi, ale byli też i tacy, którzy narzekali.

Mieszkańcy zwracali uwagę, że w sąsiednim Głogoczowie i Jaworniku wybudowano aż cztery kładki dla pieszych, a oni nie mogą doczekać się na rozwiązanie problemu.

Zgodnie z zapowiedziami GDDKiA w Krzyszkowicach ma powstać bezkolizyjny węzeł w miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową.

Została już wykonana analiza techniczna inwestycji i przygotowano program inwestycyjny. W tym roku są planowane badania geologiczne i analiza inwestycji pod względem środowiskowym.

Rada powiatu myślenickiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu 2 mln zł na budowę węzła w Krzyszkowicach. A wcześniej burmistrz Myślenic zapewnił o dołożeniu 500 tys. zł z budżetu na jej przygotowanie tej inwestycji.

Sama budowa wstępnie planowana jest na lata 2022-2023. Szacowana wartość inwestycji to ok. 30 mln zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA