fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Argentyna: Od środy można wydawać dowody "neutralne płciowo"

DNI - dokument tożsamości z Argentyny
Government of Argentina, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons
Prezydent Argentyny, Alberto Fernandez, podpisał rozporządzenie wprowadzające możliwość wydawania "neutralnych płciowo" dokumentów tożsamości.

Zgodnie z Ustawą o tożsamości płciowej mieszkańcy Argentyny mają prawo identyfikować się jako osoby, które nie mają ani płci męskiej, ani żeńskiej. Mimo to, do środy, w dokumentach tożsamości (odpowiedniku polskiego dowodu osobistego) należało wskazać czy jest się mężczyzną (M) czy kobietą (F) w zależności od płci biologicznej.

Teraz, zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez prezydenta, osoby niebinarne mogą nie podawać jednej z dwóch biologicznych płci - wówczas pole z płcią w dokumencie tożsamości pozostanie puste.

Rozporządzenie 476/2021 opublikowane we wtorek wskazuje, że w dokumencie tożsamości w polu "płeć" będzie można umieścić "M", "F" lub "X".

"X" będzie oznaczało, że posiadacz dokumentu jest osobą "niebinarną", osobą bez zidentyfikowanej tożsamości płciowej lub osobą, która z innego powodu nie mieści się w podziale na płeć męską i żeńską.

Argentyna będzie pierwszym państwem Ameryki Łacińskiej, w którym pojawią się neutralne płciowo dowody tożsamości.

Już wcześniej Ministerstwo Pracy Argentyny nakazało, by numery ubezpieczeń społecznych (CUIL) nie miały w sobie zawartej informacji o płci ubezpieczonego.

Podobna zmiana ma wkrótce zostać wprowadzona jeśli chodzi o numer identyfikacji podatkowej.

Źródło: en.mercopress.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA