fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Turystka wyciągnięta z namiotu i zabita przez niedźwiedzia

Niedźwiedź grizzly
PAP, Jonathan Hayward
Turystka z Kalifornii podczas wycieczki rowerowej po stanie Montana została wyciągnięta z namiotu i zabita przez niedźwiedzia grizzly. Zwierzę zostanie zastrzelone.

65-letnia Leah Davis Lokan z Chico w Kalifornii wraz z siostrą i przyjaciółką odbywała rowerową wycieczkę po stanie Montana.

Podczas noclegu w miasteczku Ovando kobiety rozbiły namioty na kempingu nieopodal poczty i muzeum - niemal w środku miasta.

Około 3 w nocy z wtorku na środę niedźwiedź grizzly wdarł się do namiotu Leah Davis Lokan, wyciągnął z niego kobietę i zabił. Odgłosy ataku obudziły towarzyszki podróży, które sprayem odpędziły zwierzę, na pomoc dla okaleczonej Lokan było jednak za późno.

Ten sam niedźwiedź widziany był tej nocy w mieście kilkakrotnie. Włamał się do kurnika w jednym z gospodarstw, gdzie zjadł kilka kurczaków.

Władze miasta zdecydowały o odstrzeleniu niedźwiedzia. Taka decyzja nie zapada po każdym ataku - odstępuje się od zabicia zwierzęcia, gdy atakuje ono podczas niespodziewanego kontaktu z człowiekiem lub gdy broni swoich młodych.

W tym przypadku jednak zachowanie niedźwiedzia  zostało uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Funkcjonariusze z wydziału ochrony przyrody rozstawili wokół Ovando pułapki z przynętami. Trzeci dzien z rzędu pozostają jednak puste. Dyżurują przy nich uzbrojeni strażnicy, którzy mają zezwolenie na zastrzelenie zwierzęcia.

Wszyscy turyści, którzy odbywają wycieczki popularną, liczącą ponad 4 tys. km trasę rowerową Great Divide Mountain Bike, biegnącą z północnej Montany do Nowego Meksyku, zostali poproszeni o zabezpieczanie żywności, a także intensywnie pachnących produktów, takich jak pasta do zębów.

W mieście i jego okolicach zamknięto nieformalne pola namiotowe, otwarto natomiast kościół i remizę, by rowerzyści mogli przenocować w zamkniętych pomieszczeniach. Rocznie Ovando odwiedza około 1000 turystów.

W ciągu ostatniej dekady narasta konflikt między ludźmi a niedźwiedziami grizzly w Północnych Górach Skalistych. Objęte ochroną federalną zwierzęta powiększają swoje tereny, a liczba ludzi żyjących i odpoczywających w tym regionie wzrosła. W związku z tym w Montanie i sąsiednich Wyoming i Idaho pojawiły się sugestie zniesienia ochrony, aby można było polować na niedźwiedzie.

Ataki śmiertelne są rzadkie w regionie. Według amerykańskiej Służby ds. Ryb i Dzikiej Przyrody w ciągu ostatnich 20 lat zdarzyły się trzy, łącznie z opisywanym.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA