fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Australia będzie mieć bezzałogowy myśliwiec własnej produkcji

Bezzałogowy myśliwiec Loyal Wingman
Boeing, materiały prasowe
Firma Boeing i Królewskie Siły Powietrzne Australii (RAAF) poinformowały we wtorek, że zrealizowały pierwszy lot testowy bezzałogowego samolotu zbliżonego do myśliwca, który ma operować jako wsparcie samolotów załogowych - informuje Reuters.

"Loyal Wingman" to pierwszy od ponad 50 lat samolot wojskowy, który będzie zaprojektowany i wykonany w Australii.

Samolot odbył lot testowy pod nadzorem pilota Boeinga, który monitorował jego lot ze stacji naziemnej w Australii Południowej.

Rząd Australii zainwestował 31 mln dolarów w prace nad samolotem, który - jak informował w ubiegłym roku koncern Boeing - wzbudził też zainteresowanie w USA i Wielkiej Brytanii.

"Loyal Wingman" to długi na 11,6 metrów samolot o zasięgu ok. 3704 km. Samolot może być używany np. jako tarcza chroniąca myśliwece załogowe.

- "Loyal Wingman" to projekt, który ma pomóc w zintegrowaniu systemów autonomicznych i sztucznej inteligencji, by stworzyć zespoły, w których partnerem człowieka będzie maszyna - mówi wicemarszałek RAAF Cath Roberts.

W ramach lotu testowego "Loyal Wingman" wystartował samodzielnie, a następnie pokonał wyznaczoną mu trasę, zmieniając po drodze prędkość i wysokość.

Pierwsze loty testowe, w których "Loyal Wingman" będzie asystował samolotowi załogowemu, mają się odbyć jeszcze w tym roku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA