fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Autor "Snu o Warszawie" z Nagrodą im. Norwida 2020

materiały prasowe
Anna Piwkowska, Paweł Mykietyn, Stanisław Wieczorek i Grzegorz Jarzyna zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Nagrodą „Dzieło życia” za całokształt twórczości kapituła uhonorowała Marka Gaszyńskiego.

Marek Gaszyński, to dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek i wielu książek o tematyce muzycznej, wybitny znawca polskiej muzyki rozrywkowej.

Laureat od ponad 60 lat nieprzerwanie popularyzuje polską muzykę rozrywkową we wszystkich dostępnych mediach. W 1962 r. związał się z Polskim Radiem. Na jego audycjach wychowały się pokolenia słuchaczy. W 1964 roku zaczął tworzyć teksty piosenek dla gwiazd muzyki rozrywkowej. Pierwszą piosenkę „Czy wiesz” napisał do muzyki Czesława Niemena, który zaśpiewał również jego „Allilah”. Najsłynniejszy jest oczywiście „Sen o Warszawie”.

Szczególnym sentymentem autor darzy piosenki napisane dla Czerwonych Gitar w tym „Nie zadzieraj nosa”. Teksty Marka Gaszyńskiego znalazły się również w repertuarze takich wykonawców i zespołów jak m.in.: Breakout, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Jerzy Grunwald, Bogusław Mec, Niebiesko-Czarni czy Tadeusz Woźniak.

Nagrodę Cypriana Kamila Norwida w kategorii Literatura odbierze poetka i eseistka Anna Piwkowska nagrodzona za książkę poetycką „Między monsunami”.

W dziedzinie muzyki kapituła nagrodziła kompozytora i klarnecistę Pawła Mykietyna za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną.

Spośród zeszłorocznych ekspozycji, uznanie zyskały dwie wystawy grafiki Stanisława Wieczorka, które obejrzeć można było w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie.

Statuetkę Norwidowska w kategorii Teatr otrzyma natomiast znakomity reżyser teatralny, operowy i filmowy Grzegorz Jarzyna za reżyserię, adaptację i scenografię spektaklu „Inni Ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej, wystawianego w TR Warszawa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA