fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Erdogan nakazał przekształcić kościół Chora w Stambule w meczet

AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zadecydował, by przekształcić w meczet Kościół Świętego Zbawiciela na Chorze, bizantyńską świątynię w Stambule, w której od 1948 r. znajduje się muzeum.

To druga tego typu decyzja tureckiego prezydenta w ostatnim czasie. W pierwszej połowie lipca Recep Tayyip Erdogan formalnie przekształcił słynną świątynię Hagia Sophię z VI wieku w meczet po tym, jak najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił decyzję z 1934 r. o przekształceniu Hagii Sophii w muzeum.

Czytaj także: Papież "bardzo zasmucony" przekształceniem Hagia Sophia w meczet

Erdogan podpisał dekret przekazujący świątynię władzy religijnej i ogłosił, że Hagia Sophia jest otwarta dla wyznawców muzułmańskich.

Decyzję w sprawie Kościoła Świętego Zbawiciela na Chorze greckie ministerstwo spraw zagranicznych określiło jako kolejną prowokację tureckich władz wobec osób religijnych.

Kościół Świętego Zbawiciela na Chorze mieści się w dystrykcie Edirnekapi w Stambule. Pochodzi z XI wieku. Na początku XVI wieku kościół został zamieniony na meczet, w połowie XX wieku utworzono w nim muzeum. Znajduje się tam bogata kolekcja mozaik i fresków.

Z pomocą amerykańskich ekspertów mozaiki zostały odrestaurowane i w 1958 r. udostępnione zwiedzającym.

Najwyższy sąd administracyjny Turcji zgodził się na przekształcenie muzeum w meczet w listopadzie ubiegłego roku.

Zdaniem cytowanego przez AFP parlamentarzysty opozycji, Garo Paylana, przekształcenie to wstyd dla Turcji. - Jeden z symboli głębokiej wielokulturowej tożsamości naszego kraju i jego wieloreligijnej historii został poświęcony - stwierdził polityk.

Źródło: rp.pl / AFP, yenisafak.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA