fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sędzia radził kobiecie, by "złączyła nogi". Został usunięty

Flickr/Karen Neoh
Sędzia, który zasugerował, że kobieta wnioskująca o wydanie zakazaniu zbliżania się, może "złączyć nogi", aby zapobiec napaści na tle seksualnym, został na stałe odsunięty z sali sądowej.

W jednogłośnej decyzji powołano się na "powtarzające się poważne uchybienia" sędziego Johna Russo Jr.

Sędzia Stuart Rabner uargumentował, że "nie do pomyślenia" byłoby, gdyby po tych uwagach Russo przewodniczył w sprawach dotyczących przemocy domowej lub napaści na tle seksualnym.

Latem ubiegłego roku wnioskowano usunięcie Russo z orzekania, a trzyosobowa komisja wyraziła zgodę w styczniu.

Russo został zawieszony w czynnościach bez wynagrodzenia. Jego adwokat, Amelia Carolla, odmówił komentarza. Zapowiedziano odwołanie się od tej decyzji.

Sędzia Russo podczas rozprawy wyraził skruchę. Argumentował również, że kara Sądu Najwyższego jest wygórowana, ponieważ komisja doradcza ds. postępowania sądowego zaleciła w ubiegłym roku trzymiesięczne bezpłatne zawieszenie.

Sprawa dotyczy kobiety, która w 2016 r. domagała się wydania zakazu zbliżania się mężczyzny, który, jak twierdziła, napadł na nią seksualnie. Kiedy kobieta opisała swoje spotkanie z mężczyzną, Russo zapytał ją: "Czy wiesz, jak powstrzymać kogoś przed odbyciem stosunku z tobą?".

Gdy odpowiedziała, że jedną z metod jest ucieczka, Russo kontynuował: "Złączyć nogi? Wezwać policję? Zrobiłeś którąś z tych rzeczy?"

Sędzia żartował również z pracownikami sądu, gdy  kobieta opuściła salę. Russo twierdził później, że próbował tylko uzyskać więcej informacji i źle dobierał słowa.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA