fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sztorm Dennis wyrzucił na irlandzkie wybrzeże statek widmo

twitter/ Irish Coast Guard
Statek widmo, który jeszcze sześć miesięcy temu widziany był u wybrzeży Afryki, został wyrzucony na irlandzkie wybrzeże przez sztorm Dennis. To pływająca pod banderą Tanzanii MV Alta.

Wielka Brytania i Irlandia zmagają się ze skutkami sztormu Dennis, który w weekend szalał nad Wyspami Brytyjskimi. Oprócz licznych powodzi, osunięć ziemi, a także problemów z lądowaniami samolotów na lotniskach, sztorm miał jeszcze jeden efekt - na wybrzeże w okolicy wioski Ballycotton w hrabstwie Cork wyrzucony został 77-metrowy statek towarowy MV Alta.

Jednostka została opuszczona przez załogę w październiku 2018 roku. Wówczas 10 osób, które utknęły na uszkodzonym statku, podjęła amerykańska straż przybrzeżna. MV Alta znajdowała się wówczas w drodze z Grecji na Haiti, a porzucono ją ok. 2,8 tys. km na południowy wschód od Bermudów.

Nie wiadomo, jakim cudem zwodowany w 1976 roku statek towarowy do tej pory pływał po Oceanie Atlantyckim, bez nikogo na pokładzie. We wrześniu ubiegłego roku załoga brytyjskiego okrętu HMS Protector widziała go na środkowym Atlantyku, z kolei 6 miesięcy temu zauważony został u wybrzeży Afryki.

- Przebył całą drogę od wybrzeża Afryki, na zachód od wybrzeża Hiszpanii, na zachód od wybrzeża Anglii i na wybrzeże Irlandii. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś podobnego - powiedział cytowany przez irlandzkie media John Tattan z Royal National Lifeboat Institution, organizacji pozarządowej zajmującej się ratownictwem wodnym w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Tattan dodał, że dziwne jest to, iż wcześniej, przed wyrzuceniem MV Alta na wybrzeże, dryfującego statku nie zauważyły żadne rybackie kutry.

Rzecznik straży przybrzeżnej powiedział w rozmowie z irlandzką gazetą „Irish Examiner”, że na wyrzuconym na brzeg statku nikogo nie znaleziono, ale na razie dokonano tylko obserwacji z ziemi i z powietrza, ponieważ było zbyt niebezpiecznie, by wejść na pokład. Dodał, że jednostka nie powoduje zanieczyszczeń w okolicy. Mimo to okolicznych mieszkańców poproszono, by nie zbliżali się do MV Alta. „Znajduje się na niebezpiecznym i niedostępnym odcinku wybrzeża, i jest w niestabilnym położeniu” - ostrzegły miejscowe władze.

Źródło: rp.pl/ RTE.ie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA