fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

"Jeśli możesz, zostań w domu". Ostrzeżenie przed wichurami na południu Polski

AFP
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega osoby przebywające na południu kraju przed bardzo silnym wiatrem.

Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, na południu Polski w nocy i w poniedziałek wiatr w porywach może osiągać prędkość 120 km/godz.

W związku z prognozami rozesłany został alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu. Jeśli możesz, zostań w domu" - brzmi apel.

Czytaj także:
Sztorm Ciara szaleje nad Wielką Brytanią

Ostrzeżenie zostało wysłane do osób przebywających w województwach dolnośląskim, opolskim i podkarpackim oraz w wybranych powiatach woj. małopolskiego i śląskiego.

W związku z sytuacją Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o usunięcie z parapetów i podwórek wszelkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr. Radzi też przestawić w bezpieczne miejsce pojazdy zaparkowane pod drzewami.

Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy informuje, że z powodu niżu znad Atlantyku w Polsce ciśnienie będzie bardzo niskie, może spaść do 940 hPa.

Czytaj także:
Boeing 747 rekordowo szybko przeleciał nad Atlantykiem. Pomógł sztorm Ciara

Na wschodzie kraju wiatr w porywach może osiągać prędkość 90 km/godz., w centrum ok. 95 km/godz., na zachodzie i nad Bałtykiem - 100 km/godz. Najsilniej będzie wiało na południu - do 120 km/godz. W górnych partiach Tatr możliwy jest porywisty wiatr wiejący z prędkością 180 km/godz., na Szczytach Sudetów - 200 km/godz. Na Bałtyku spodziewany jest silny sztorm.

Według IMGW, wiatr będzie wiał z zachodu i południowego zachodu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA